Kısa Bulgular

Yaşadığımız travmatik olayları sevdiklerimizle paylaşmanın iyileştirici birçok etkisi bulunuyor.

1

Travmatik bir deneyim yaşadığımızda birçoğumuz bunu başkalarıyla paylaşmaktan çekiniyoruz. Hatta böyle bir durum hiç yaşanmamış gibi güvenli bir alan oluşturmaya çalışıyoruz. Fakat yaşanan bu durumun varlığını reddetmek, aslında onların aklımıza daha da fazla gelmesine ve bir nevi düşüncelerimize sinsice sızmasına neden oluyor.

Diğer taraftan araştırmalar bu tarz durumları gerçekten güvendiğimiz insanlarla paylaşmanın birçok faydası olduğunu gösteriyor: 

1- Yaşanan utanç duygusunun azalması

Yaşanan bir travmayı sır olarak tutmak sizinle ya da yaşanan olayla ilgili utanılacak bir durum olduğu düşüncesini pekiştiriyor. Bu travmayı sevdiğiniz biriyle paylaştığınızda ve beklediğiniz desteği gördüğünüzde, aslında utanılacak hiçbir şey olmadığını keşfetmek mümkün.

2- Yaşanan olay dolayısıyla geliştirilen gerçek dışı inançların gitmesi

Travmatik bir deneyim sonrası inanç ve düşüncelerinizin değişerek yaşanan olayın tamamen sizinle ilgili olduğuna inanmanız mümkün. Fakat travmanızı sadece sözlü olarak bir başkasına anlatmanın bile aslında sahip olduğunuz bu temelsiz düşünceleri değiştirmenizde büyük bir etkisi olabilir.

3- Yaşanan anıların sizi daha az tetiklemeye başlaması

Yaşanan bir travmayı tekrardan hatırlamak ve o anları kafanızın içerisinde adeta yeniden yaşamak oldukça güçlü olumsuz duygular hissetmenize neden olabilir, fakat bu durum daha çok yaşanan travmayı bastırarak ondan uzak durmaya çalıştığınız durumlar için geçerli. Güvendiğiniz bir insanla yaşadığınız travmayı paylaşmak ilk anda oldukça üzücü ve yaralayıcı olabilecek olsa da, travmanızı paylaştıkça yaşadığınız stres de azalıyor. Yaşadığınız şey her ne ise sizin için hiçbir zaman mutlu bir anı haline dönüşmeyecek, fakat sevdiğiniz insanlarla paylaştıkça da o ilk zamanlardaki gibi acı vermeyecek.

4- “Artık ne yaşarsam yaşayayım yıkılmam” hissi

Yaşanan travmayı paylaşmak, size cesaret vereceği gibi, hayatta karşılaşma olasılığınız olan zorluklara karşı da sizi daha da güçlü hissettiriyor. Her ne kadar kimse travmatik bir deneyim sonucu güçlü olmak zorunda olmasa da, bu anıları güvendiğiniz insanlarla paylaşarak aslında üstesinden geldiğiniz şeyin ne denli büyük olduğunu keşfetmek mümkün.

5- Yaşanan travmanın kafanızda daha iyi bir şemaya oturması

Travma anıları, zihninizdeki diğer anılara kıyasla daha düzensiz bir yapıya sahip olabiliyor. Yaşadıklarınızı paylaşarak daha iyi bir şemaya oturtabilir ve böylece sizi daha az tehdit eder hale getirebilirsiniz.

6- Anlam veremediğiniz bir yaşantının anlamlı hale gelmesi

Beynimiz, çevrede neler olduğunu anlamak ve anlamlandırmak üzerine gelişmiş durumda ve bu kendi iç yaşantılarımız için de geçerli. Belki hiçbir zaman “Bunu neden yaşadım?” sorusuna cevap veremeyecek olabilirsiniz ama başkalarıyla konuştukça aklınıza gelen cevaplar durumu anlamlandırmanız için size yardımcı olabilir.

 

Kaynak:  Amir, N., Stafford, J., Freshman, M. S., & Foa, E. B. (1998). Relationship between trauma narratives and trauma pathology. Journal of Traumatic Stress, 11, 385-392.

Abramowitz, J. S., Tolin, D. F., & Street, G. P. (2001). Paradoxical effects of thought suppression: A meta-analysis of controlled studies. Clinical Psychology Review, 21, 683-703.

Yazının alındığı kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/blog/think-act-be/201903/the-healing-power-telling-your-trauma-story