Kısa Bulgular

Yakınlarımızı hayal etmek bizi olumlu etkiliyor!

5

Her insan kendini bazen yalnız hissedebilir. Bu durumlarda başvurduğumuz ilk kişiler sosyal çevremizde yer alanlar olur, yani yakınlarımızla iletişim kurmaya çalışırız. Peki direkt iletişime geçemediğimiz durumlarda, onları hayal etmek bize yardımcı olur mu?

Araştırmalar bu soruyu cevaplamak için katılımcıları üç farklı gruba ayırıyor; kendisine yakın olduğunu hissettiği kişiyle ilgili bir senaryoyu düşünenler, herhangi bir sosyal ilişkiyi içermeyen bir senaryoyu düşünenler ve herhangi bir senaryo düşünmeyenler.

Bu görevden sonra kişilerin aşk, bağlılık ve aidiyet duygusunu nasıl algıladıkları ölçülüyor. 

Sonuçlara göre yakın olduğumuzu hissettiğimiz birisini düşünmek – ki bu kişi partnerimiz veya yakın bir arkadaşımız olabilir – pozitif duygularımızın devamını sağlıyor. 

Yani fiziksel olarak yanımızda olamasalar bile, yakınlarımızın aklımızda olmaları bizleri olumlu etkilemek için yeterli!  

Kaynak: Poerio, G. L., Totterdell, P., Emerson, L. M., & Miles, E. (2016). Helping the heart grow fonder during absence: daydreaming about significant others replenishes connectedness after induced loneliness. Cognition and Emotion30(6), 1197-1207.