Kısa Bulgular

Tetris oynamak, belirsiz bir şeyi beklerken endişemizi azaltıyor.

WhatsApp Image 2019-12-06 at 14.36.22

Geleceğimiz konusunda etkisi büyük ancak sonucu belirsiz olan şeylerle ilgili bir bekleme sürecine girdiğimizde endişelenmeye başlayabiliyoruz. Bu “endişe” süreci kendini geleceğe dair negatif düşüncelerin artması, tekrarlanması ve aynı zamanda pozitif düşüncelerin azalması ile gösteriyor. Bütün bunların strese neden olması bir yana, uyku kalitemizi düşürmek ve vücudumuzdaki yaraların iyileşme süresini uzatmak gibi olumsuz sonuçları da olabiliyor. Peki böyle zamanlarla nasıl başa çıkmalıyız?

Yapılan araştırmalar Tetris oynamanın insanların endişeli bekleme anlarında “akışı” harekete geçirme etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Ama nedir bu “akış”?

Kısaca tanımlamak gerekirse, kişinin bir aktiviteyle uğraşırken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığı, farkında bile olmadan bütün dikkatini ona verdiği ve aslında bir nevi “kendinden geçtiği” bir durum.

Güzel yanı ise bunu başarmanın tek yolu Tetris oynamak değil! Böyle zorlu zamanlarda dikkatinizi endişe kaynağı olan konudan uzaklaştırıp sizi az da olsa zorlayan ve aynı zamanda size zevk veren herhangi bir aktivite ile akış haline erişebilirsiniz. Yemek yapmak, yeni bir spor dalını denemek veya kimi zaman hayal kurmak bile bu akışı yaşamanıza yardımcı olabilir.

Kaynak: Rankin, K., Walsh, L. C., & Sweeny, K. (2019). A better distraction: Exploring the benefits of flow during uncertain waiting periods. Emotion, 19(5), 818–828. doi: 10.1037/emo0000479