Kısa Bulgular

Sosyal medyada partnerimizle olan bir fotoğrafı paylaşmak ne anlama geliyor?

WhatsApp Image 2019-12-06 at 14.32.04

Son günlerde sosyal medyada oldukça mutlu fotoğraflarını gördüğümüz çiftlerin ayrılık haberlerini alıyoruz. Bu durum birçok kişinin sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların aslında gerçeği yansıtmadığını ve sık paylaşım yapan çiftlerin ilişkilerinden çok da fazla memnun olmadığını düşünmesine sebep oluyor. Peki sosyal medyada partneriyle fotoğraf paylaşan kişiler gerçekten bunu mutlu oldukları için mi yapıyor, yoksa öyle hissetmeseler dahi dışarıya mutluymuş imajı vermeye mi çalışıyorlar?

Kişilerin Facebook profillerinde paylaştıkları fotoğraflar üzerinden yapılan bir araştırma, partnerleriyle fotoğraf koyan kişilerin gerçekten de ilişkilerinden daha memnun olduklarını ortaya koyuyor. Kişiler, özellikle ilişkilerinden fazlasıyla memnun oldukları günlerde partneriyle ilişkili bilgilerini sosyal medya hesaplarında daha çok paylaşıyor. Fakat partnerle olan mutlu bir anın sosyal medyada paylaşılması, ilişkiden bağımsız olarak kişinin kendi mutluluğuyla ya da hayattan ne kadar zevk aldığıyla alakalı bir şey söylemiyor. Sonuç olarak, kişilerin sosyal medya hesapları bir bakıma ilişkileriyle ilgili ne hissettiklerinin bir göstergesi olabiliyor. İlişkilerinden memnun olan kişiler bunu sosyal medya hesaplarında partnerleriyle paylaştıkları fotoğraflarla daha görünür kılıyorlar.

Kaynak: Saslow, L. R., Muise, A., Impett, E. A., & Dubin, M. (2013). Can you see how happy we are? Facebook images and relationship satisfaction. Social Psychological and Personality Science, 4(4), 411-418. ⠀