Kısa Bulgular

Sosyal medyada maruz kalınan içerikler bizi nasıl etkiliyor?

10

13-16 yaş arası gençlerle yapılan araştırmalara göre, sosyal medyanın aşırı kullanımının strese sebep olduğu görülüyor. Bu aşırı kullanım özellikle genç kadınları siber zorbalığa maruz bırakıyor ve sosyal medyada geçirdikleri fazla zaman uyku sürelerinde ve fiziksel aktivitelerinde düşüş yaşanmasına sebep oluyor.

Aslında baktığımızda, sosyal medyanın kendisi zararlı olarak görülmüyor, ancak sürekli kullanımının doğurduğu kötü sonuçlar kişilerin genel olarak iyi olup olmamasını etkiliyor ve özellikle genç kadınların ruh sağlığına dolaylı bir yoldan zarar veriyor. Kanada’da yapılan başka bir araştırmanın sonuçları da ergenlerde görülen depresyon semptomlarının sosyal medyanın aşırı kullanımı ile ilgili olduğunu onaylıyor.

Dolayısıyla, araştırmacılar sosyal medya kullanımını azaltmak yerine siber-zorbalığı azaltacak, kişilerin uyku ve egzersiz düzenlerini geliştirecek yollar aramak gerektiğini tavsiye ediyorlar. Bu iki çözüm uygulanabildiği takdirde sosyal medyanın zararlı olmaktan ziyade insanları daha da sosyalleştirmek gibi pozitif etkileri görülebilir.

Kaynak: Asmelash, L. (2019, August 15). Social media use may harm teens’ mental health by disrupting positive activities, study says. Retrieved from https://edition.cnn.com/2019/08/13/health/social-media-mental-health-trnd/index.html