Kısa Bulgular

Partnerimiz stres altındayken kendimizi geri çekmek ilişkimize faydalı olabiliyor.

WhatsApp Image 2019-12-06 at 14.35.55

Günlük hayatımızda bizi strese sokacak birçok faktörle karşı karşıya kalıyoruz. Bu tarz durumlarda kendimizi korumak adına bazı mekanizmalar geliştiriyoruz, bunlardan biri de partnerimize sığınmak olabiliyor. Peki ya partnerimiz ne yapıyor? Daha da önemlisi, ne yapmalı?

The Baylor araştırmacıları tarafından yürütülen ve 325 çiftle gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, partnerimizin stresli olduğu bir durumda ona karşı negatif bir davranış sergilemekten kaçınmak (eleştirmek gibi), pozitif bir davranış  sergilemekten(teselli etmek gibi) daha etkili olabiliyor. Yani bazen kaçmak veya susmak daha makul olabiliyor. Tabi bu kaçınma sevgimizi göstermemekle aynı anlama gelmiyor. Sadece durumu iyileştirmek için ekstra bir davranışta bulunmamaktan söz ediliyor. 

Bunun altında yatan sebep ise insanların stresli dönemlerde çevrelerindeki negatif davranışlara bilişsel, davranışsal ve duygusal açıdan daha duyarlı olmaları.

Kısacası, stresli dönemlerimizde partnerimize destek olmak için kendimizi geri çekmek, partnerimizin stresini azaltmaya çalışmaya göre daha iyi bir seçenek olabilir. Belki de gerçekten daha az olan daha fazladır!

Kaynak: Rivers, A. S., & Sanford, K. (2018). Negative relationship behavior is more important than positive: Correlates of outcomes during stressful life events. Journal of Family Psychology, 32(3), 375-384