Kısa Bulgular

Mutluluğunuz o anda ne yaptığınızdan ziyade ne düşündüğünüze bağlı oluyor.

WhatsApp Image 2019-12-06 at 14.29.47

Anı yaşamanın mutluluk getirdiği düşüncesi birçok dini öğretinin ve felsefenin temel prensiplerindendir. Peki gerçekten de anı yaşamak ve o an içerisinde başka bir şey düşünmemek mutluluk getiriyor mu? 

Araştırmacılar, kişilerin günlük aktivitelerini gerçekleştirdikleri sıradaki duygularını, düşüncelerini ve hareketlerini takip etmek amacıyla bir uygulama geliştiriyorlar. Bu uygulama üzerinden kişilere gün içerisinde rastgele bir şekilde nasıl hissettikleri ya da o anda ne yapıyor oldukları soruluyor. Sonuçlara göre, insanlar genellikle o anda ne yapıyor olduklarından bağımsız olarak günü dalgın bir şekilde geçiriyorlar ve bu anlarda daha az mutlu hissediyorlar. Kişilerin dalgın olmadıkları tek an ise cinsel bir birliktelik yaşadıkları an. Ayrıca, cinsel birliktelik yaşamanın, egzersiz yapmanın ya da karşılıklı bir konuşma içerisinde olmanın o anda insanı en mutlu eden aktiviteler olduğu bulunuyor. İnsanların ne yaptıklarından ziyade, ne düşünüyor oldukları mutluluk seviyelerini tahmin etmede daha büyük bir belirleyici oluyor. 

Ayrıca, olumsuz bir duygu halinde olmanın dalgınlığa sebep olduğu kanısının aksine, dalgınlığın mutsuzluğa sebep olduğu bulunuyor. 

Özetle, anı yaşamak bize mutluluk getiriyor.

Kaynak: Killingsworth, M. A., & Gilbert, D. T. (2010). A wandering mind is an unhappy mind. Science, 330(6006), 932-932.