Kısa Bulgular

İlişkilerde stratejik davranmak mutluluk getirmiyor.

WhatsApp Image 2019-12-06 at 14.25.45

Hiç yeni bir ilişkiye başlarken olduğunuzdan farklı biri gibi görünmeyi düşündünüz mü? İçinizden geldiği gibi değil de, stratejik bir şekilde hareket ettiğiniz oldu mu? Ya da uzun süreli ilişkinizde ara sıra da olsa partnerinizi üzmemek adına beyaz yalanlar söylediniz mi? Bütün bu sebeplerin altında yatan sebep daha iyi bir ilişki ihtimaliydi, öyle değil mi? Peki bu davranışlar gerçekten de daha iyi bir ilişki getirir mi? 

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırmaya göre bir ilişkideki en iyi strateji hiçbir strateji uygulamadan, kendiniz gibi davranmak. Buna göre, olduğu gibi davranan insanlar ilişkilerinde duygusal olarak daha şeffaf ve ilgili oluyorlar. Partnerlerine ilgilerini daha net bir şekilde gösteriyorlar. Üstelik bu insanların duygusal zekaları da daha yüksek oluyor. Güvenli bağlanmayı başarabilen bu kişiler, narsistik davranışları da daha az gösteriyorlar. Her ne kadar ulaşılması zoru oynamak özellikle de reddedilme konusunda hassas olan insanlar için bir kaçış yöntemi olsa da, araştırmaya göre ulaşılması zoru oynamayı tercih eden insanların çekici buldukları kişiler de yine ulaşılması zoru oynayan insanlar oluyorlar. Başka bir deyişle ulaşılması zoru oynadığınızda sizi beğenen insanlar da yine ulaşılması zor olan insanlar olacak. Bu insanlar bize ilk başta çekici gelse de ilişkinin ilerleyen aşamalarındaki davranışları onlarla sağlıklı bir ilişki kurmanıza engel oluşturacak. Bu durumda daha sağlıklı ve mutlu bir ilişki kurmanın yolu net bir şekilde içimizden geldiği gibi davranarak bizi olduğumuz gibi kabul edecek, kusurlarımıza rağmen değil, kusurlarımızla birlikte sevecek bir insan bulmaktan geçiyor.

Kaynak: Josephs, L., Warach, B., Goldin, K., Jonason, P., Gorman, B., Kapoor, S., & Lebron, N. (2019) Be Yourself: Authenticity as a Long-term Mating Strategy. Personality and Individual Differences. 143: 118-127.