Kısa Bulgular

Günümüzde online platformlar partner bulma aşamasında sizce daha mı etkili oluyor?

8

Araştırmalara göre, heteroseksüel bireyler de artık partnerleriyle daha çok online platformlar üzerinden tanışıyorlar. Konu üzerine yapılan bir araştırma, 1995 yılı ve öncesinde tanışan partnerlerin sadece %2’ye yakın bir kısmının online platformlar üzerinden tanıştığını gösteriyor. Bu çiftlerin büyük çoğunluğu partnerlerini arkadaşları aracılığıyla tanıdığını belirtirken, bunu sırasıyla; işyeri veya iş arkadaşları, barlar ve restoranlar, aile bağlantıları, ilkokul ve lise ortamları takip ediyor. 

2017 yılında yapılan araştırmada ise çok daha farklı bir tablo ortaya konuyor. 2017 yılı içerisinde yeni bir ilişkiye başlayan kişilerin çoğu partnerlerini online platformlar aracılığıyla tanıdığını belirtirken, bunu sırasıyla; barlar ve restoranlar, ortak arkadaşlar, işyeri veya iş arkadaşları takip ediyor. 

Bu çalışma Amerika’da yapılmış olsa da, Türkiye özelinde de – aynı ölçüde olmasa da – benzer bir değişim gözlemleyebiliyoruz. Günlük hayatımızdaki birçok alışkanlıkla birlikte olası partnerlerle tanışma şekillerimizin de teknoloji ve dijitalleşme ile ciddi bir değişiklik yaşadığını söylemek mümkün. Artık olası partnerlere ulaşımımız sosyal çevremizle kısıtlı değil ve eskiden tanışma ihtimalimizin bile çok az olduğu kişilerle artık romantik ilişkiler kurabiliyoruz. 

Kaynak: Rosenfeld, M. J., Thomas, R. J., & Hausen, S. (2019). Disintermediating your friends: How online dating in the United States displaces other ways of meeting. Proceedings of the National Academy of Sciences, 116(36), 17753-17758.