Kısa Bulgular

Cinselliği özgürce keşfedemeyen kişiler neden aldatmaya daha meyilli oluyorlar?

3

İlişki dışı yaşanan cinsel deneyimlerin ilişki için kötü sonuçlar doğurabileceğini biliyoruz. Peki insanları bunu yapmaya iten faktör nedir? 

İnsanlar, cinsel kimliklerinin oluşma şekline göre ikiye ayrılıyorlar. Cinselliği toplumsal yargılara uymak zorunda hissetmeden keşfedip öğrenen insanlar “uyumlu cinsel arzuya” sahip oluyor. Bu kişiler cinsellikle ilgili seçimlerini yaparken onlara göre önemli ve keyifli olan şeyleri dikkate alıyorlar.  

Diğer yanda, cinselliği baskı altında kalarak öğrenen ve toplum tarafından “uygun” görülen şekilde içselleştiren kişilerde “takıntılı cinsel arzu” oluşuyor. Cinsel değerlerini nasıl yansıtacağını ve hatta cinselliği nasıl yaşayacağını bile toplumsal kurallara göre belirleyen bu kişilerin cinsel değer ve davranışları kişiliğinin diğer yönleriyle çelişebiliyor. 

Araştırmalar, takıntılı cinsel arzuya sahip olan kişilerin, uyumlu cinsel arzuya sahip kişilere kıyasla geçmişte daha çok aldatma davranışı gösterdiğini ortaya koyuyor. Uzun süreli araştırma sonuçları ise takıntılı cinsel arzuya sahip kişilerin ilerde kendi romantik ilişkilerinin dışında cinsel deneyim yaşama ihtimallerinin daha fazla olduğunu gösteriyor. 

Kaynak: Guilbault, V., Bouizegarene, N., Philippe, F. L., & Vallerand, R. J. (2019). Understanding extradyadic sex and its underlying motives through a dualistic model of sexual passion. Journal of Social and Personal Relationships, 026540751986444. doi: 10.1177/0265407519864446