Yakın İlişkiler Öneriyor

Aşkı Anlatan 8 Kısa Animasyon

Bazen hepimiz zor ve yorucu günler geçiririz. Nefes alacak zamanlarımız, iş yerinde yemek molasıyla, okulda ders arasıyla kısıtlı kalabiliyor. Bu kısacık zamanlarda belki bir şarkı dinleyip kendimize geliyoruz, belki de birkaç sayfa kitap okuyoruz. Filmseverler içinse en yoğun zamana bile sığabilecek bir kısa metrajlı film her zaman vardır. Bu kısa filmlerin içinde en yaratıcı ve en dokunaklı olanlar ise genellikle kısa animasyonlar oluyor. İster onları arayıp bulalım, ister beklenmedik bir anda denk gelelim, içimiz ısınıyor, duygularımız daha hissedilir hale geliyor. Bu yazıda sizler için aşkı konu alan 8 kısa animasyonu derledik. Şimdiden keyifli seyirler!

Resim1

 

Paperman – 2012 

Walt Disney Animasyon Stüdyoları tarafından üretilmiş ve yönetmenliğini John Kahrs’ın yaptığı bu romantik komedi birçok ödüle layık görülen ve en çok izlenen kısa animasyonlardan bir tanesi. Animasyon, Amerika’da kalabalık bir caddede yürürken karşısına ilk kez çıkan kadını yeniden gördüğünde bu genç kadının dikkatini çekebilmek için farklı yöntemlere başvuran bir adamın hikayesini anlatıyor.

Resim2.png

Invention of Love – 2010

Yapımcısı Andrey Sushkov’un kendi Youtube hesabından da yayınladığı, 8 milyondan fazla kişiye ulaşan film, çizimleri ile olduğu kadar harika müzikleriyle de öne çıkıyor. Teknolojinin bu kadar gelişip her yere egemen olduğu bir zamanda aşkın hala mümkün olup olmadığını konu alan kısa film, izleyenlere bir nevi distopik bir hikaye sunuyor.

Resim3

Heartstrings – 2009

Rhiannon Evans tarafından yazılıp yönetilen 3 dakikalık bu kısa animasyon NFF2009’da en iyi öğrenci filmi seçilmeyi başarmış. Filmin mottosu ise “Aşık olmak bir ip parçası kadar sürer.” İpten yapılmış iki karakteri birbirine bağlayan bir kırmızı ip parçası aşklarını temsil etmektedir. Fakat aşkta çoğu zaman her şey kusursuz ilerlemez. 

Resim4

Rooted – 2011

Hollanda yapımı bu kısa animasyonda birbirine aşık olan iki ağacın sarılmaya çalışırken yaşadıkları izleyiciyi hüzünlendirecek nitelikte. Aşkı insanlara ait bir durum olmaktan çıkarıp tüm canlılara atfeden bu animasyonda bazen kavuşmanın hiç de kolay olmadığı gözler önüne serilmiş.

Resim5

Crater Face – 2010  

Skyler Page’in 2010 yapımı filmi Ay’a inen fedakar bir astronotun yalnız iki uzay cismini bir araya getirmek için hayatını riske atmasını gösteriyor. Kalbinizi eritebilecek kadar sıcak ve naif olan bu 5 dakikalık filmi izlerken özellikle ilişkilerin tutulma evresindeki heyecan ve neşenin karakterler üzerinden nasıl yansıtıldığına dikkat etmenizi öneririz. 

Resim6

Meet Buck – 2010

Partnerinizin ailesiyle tanıştığınızda neler hissettiniz? Tanıştığınız kişi beklentilerinize uygun muydu yoksa siz de bu kısa animasyondaki karaktere benzer tecrübelere mi sahipsiniz? Eğer partnerinizle ilişkinize karşı olan birileri varsa bu hem eğlenceli, hem de belki biraz da rahatsız edici animasyon sizi de düşündürebilir.

Blik-5

Blik – 2010

Genç bir erkeğin ilk aşkını anlatan Hollanda yapımı animasyon Bastiaan Schravendeel tarafından yönetilmiş. Karakterlerin yüzlerinin bulunmayışı, sadece vücuttan oluşmaları kısa animasyonun ana hattını oluşturmakta. Kendisinden yaşça çok büyük olan komşusuna ilgi duymaya başlayan Blik, bu kadını partneriyle görmesinden doğan acısını yüz ifadeleri olmadan da seyirciye hissettirebilmeyi başarıyor.

Resim8

The Wishgranter – 2016

Listenin en etkileyici filmlerinden biri olan The Wishgranter, birçok ödüle de sahip olmayı başarmış. Bu kısa animasyonun kişisel felsefesini insanları mutlu etmek olarak açıklayan yönetmen filmde gerçekten de bunu amaçlamış gibi görünüyor. İnsanların dileklerini gerçekleştirmek için çalışan bir yeraltı kahramanı aynı anda aşk dileyen genç insanları birleştirebilmek için bu defa yeryüzüne çıkmak durumunda kalıyor.

Yazan: Beyzanur Arıcan

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök