Yakın İlişkiler Öneriyor

Kasım Ayı Etkinlik Önerilerimiz

yanımda_film2.jpg
Coborâm la prima (2018)

Yakın İlişkiler ekibi olarak takipçilerimize Kasım ayında katılabilecekleri 6 etkinlik öneriyoruz. Bu ay bir sergide kendi mutluluk resimlerinizi düşünebilir, yarım kalmış aşkların peşinden gidebilir ya da ‘’bir yabancıyla nasıl yakınlık kurulur’’ sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Seçim sizin.

mutluluk resimleri.jpg

1.  Mutluluk Resimlerimiz, Nur Koçak

Yer: Salt Beyoğlu, Salt Galata

Tarih: 3 Eylül – 29 Aralık

Bir fotoğraf ya da bir kartpostal, minik bir aşk notu ya da sevdiğimiz birinden kalan küçük bir obje… Zihninizdeki anıları canlandıran, sevdiklerinizle ilişkilendirdiğiniz duyguları uyandıran bu sembolik objeler, bir nevi “sosyal atıştırmalık” görevini görüyorlar. Kalıcı olarak bizim sosyal ihtiyaçlarımızı doyuramasalar da yalnızlık hissimizi azaltabiliyor ve bize sosyal bağlarımızı hatırlatıyorlar. Daha önceki yazılarımızda da aktardığımız gibi, sevdiğimiz insanlarla hatıralarımızı düşünmek, onlarla olan fotoğraflarımıza bakmak kötü durumlarla başa çıkma gücümüzü artırıyor. 

“SALT Galata ve SALT Beyoğlu’nda 3 Eylül’de açılan ve 29 Aralık 2019 tarihine kadar izlenebilecek “Mutluluk Resimlerimiz” sergisi, Nur Koçak’ın öğrencilik yıllarından günümüze dek uzanan 50 yılı aşan bir birikimin ürünü.”

Sergi, VitrinlerMutluluk ResimlerinizFetiş Nesneler ve Aile Albümü bölümlerinden oluşuyor ve sergiyi gezen izleyicilerin Türkiye toplumsal ve kültürel tarihinden izleri barındıran görüntüler içinden seçtiği kesitlerle kişisel hafızasındaki kayıtlar arasında bağlantı kurabilmesi bekleniyor. Bakmak, görmek ve hatırlamak çerçevesinde gidip gelen bu imgeler arasında dolaşan izleyici geçmişinden bir gençlik anısıyla, bir zamanlar sahip olmak istediği bir nesneyle veya aile büyükleriyle bulunduğu bölgenin en ünlü meydanında çekildiği fotoğrafla, askerden gönderdiği/gelen bir fotoğraf ya da kartpostalla karşılaşabilir.

1001grams.jpg

 

2. 1001 Gram | 1001 Grams

Yer: Pera Müzesi 

Tarih: 23 Kasım

Herkes kayıpları veya ayrılıkları aynı şekilde yaşamadığı gibi herkesin bir kapanışa ihtiyacı da olmuyor. Mutluluk ise başlı başına bireysel bir kavram. Peki mutluluk nasıl ölçülür? Ya hayal kırıklığı, kayıplar, mutsuzluk? Bir ömrün kaç kilo geldiği nasıl bilinebilir? Marie bir bilim insanı ve her şeyin ölçülebilir, biçilebilir olmasını seviyor. Bu soruların cevaplarını bulabilecek mi? Norveç’in sıra dışı komedi ustası Bent Hamer’dan insan olmanın tuhaflıklarına dair bir film: 1001 Gram. 

Yönetmen: Bent Hamer
Oyuncular: Ane Dahl Torp, Laurent Stocker, Stein Winge, Hildegun Riise
Yapım ve Süre: 2014, 88 dakika

yanımda_film.jpg

3. Yanımda – Güncel Romanya Sineması

Yer: Akbank Sanat

Tarih: 26 Kasım, 19:00-21:00 

Hiç başınız sıkıştığında tanımadığınız bir insanla iletişim kurdunuz mu? Zor bir durumdayken bir yabancıdan yardım istediniz mi? Araştırmalar, hiç tanımadığımız insanların bile bize hatırı sayılır bir duygusal ve fiziksel destek sağlayabileceğini gösteriyor1. Yanımda da tam olarak tanımadığımız insanlarla bile paylaşabileceğimiz çok şey olabileceğini konu edinen bir film: Collective Club’daki yangından sonraki sabah, bir yeraltı treni istasyonlar arasında durur. Yolcular birbirleriyle iletişime geçmek ve yardımlaşmak durumunda kalırlar. 

Yönetmen: Camelia Popa
Oyuncular: Contantin Cotimanis, Victoria Cociaş, Iulian Burciu
Yapım ve süre: 2018, 84 dakika

bryan adams.jpg

4. Bryan Adams: Shine A Light – Istanbul

Yer: Ülker Sports Arena

Tarih: 16 Kasım, 19:00 – 23:00

Seni seviyorum derken tam olarak neyi kast ediyoruz? Bryan Adams bu soruya yıllar önce efsanevi Please Forgive Me veya (Everything I Do) I Do It For You şarkılarında cevap vermişti. Here I Am’de aşka hazır bir adam, You’re Still Beautiful To Me’de hala tutkulu bir aşık, She Knows Me’de içini açmayı başarmış bir sevgili. Bryan Adams bizim Yakın İlişkiler olarak değindiğimiz her konuya şarkılarında değiniyor. Hazır fırsatını bulmuşken onu sahnede izlemek istemez misiniz?

söylenir ve yarım kalır

 

5. Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II

Yer: Borusan Contemporary

Tarih: 2 Kasım – 8 Mart, 10:00-19:00

Zamanımızın en önemli ve saygı duyulan video sanatçılarından biri olan Bill Viola, 40 yılı aşkın süredir hızla gelişen video teknolojisini kullanarak insan olmanın gizemlerini inceliyor. Kompozisyonlarıyla büyüleyen her işi, içine sinmiş büyük anlatının ipuçlarıyla bizi içine çekerken doğum, ölüm, korku, arzu ya da gerçeklikle ilgili daha henüz öğrenmediğimiz bir şeyi kulağımıza fısıldıyor. Görsel netliğin zenginliği, insan ve insan olmanın ne demek olduğunun sorgulanması, çelişkilerle yüzleşilen tavır, izleyicinin eserlerin ardındaki hikayeyi aramasına yol açıyor.


Kathleen Forde küratörlüğündeki sergide yer alan tüm eserlerde izleyicinin dikkatini çekecek ortak temalar var: İçine alma, dönüşüm, su ve hava gibi elementlerle yüzleşme. Özellikle sonuncu tema sanatçının eserlerinde yer alan en güçlü motiflerden. Sergideki Yükseliş ve Sal gibi eserlerde insanların bu elementlerle mücadelesi ve onlar tarafından kontrol edilmesi üzerine düşündüren Viola, Madison ve Sharon adlı işlerde ise suyun içinde olmanın cennetsi bir tecrübe olması, rüya haliyle ilişkilendirilmesi ve sükuneti üzerinde duruyor.

yeni bir şarkı_tiyatro.jpg

6. Yeni Bir Şarkı

Yer: Moda Sahnesi

Tarih: 24 Kasım, 16:00 ve 19:00

Romantik ilişkilerdeki çıkmazlara bir de Marguerite Duras’ın kaleminden çıkan Yeni Bir Şarkı oyunu ile bakın! Oyun, uzun bir süre evli kaldıktan sonra ilişkilerini artık sağlıklı yürütemedikleri için boşanan ve tekrar karşılaştıklarında pişmanlıklarını ve duygusal bunalımlarını gözden geçiren bir çifti konu alıyor. Karşılıklı konuşmalar üzerinden ilerleyen oyunda çiftin birbirine hala nasıl hem aşk hem nefret duyduğuna ve aralarındaki sevgiye rağmen birbirlerini affedemeyeceklerine şahit oluyoruz. 

Yazar: Marguerite Duras 

Çevirmen: Murat Erşen

Yönetmen: Kemal Aydoğan

Sahne Tasarımı: Bengi Günay

Işık Tasarımı: İrfan Varlı

Oyuncular: Melis Birkan, Caner Cindoruk

 

Yazan: Sevgi Karkın

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar:

[1] Guillory, J. E., Hancock, J. T., Woodruff, C., & Keilman, J. (2015). Text messaging reduces analgesic requirements during surgery. Pain Medicine, 16(4), 667-672.