Yakın İlişkiler Öneriyor

Ekim Ayı Etkinlik Önerilerimiz

16. İstanbul Bienali

Yakın İlişkiler ekibi olarak takipçilerimize Ekim ayında katılabilecekleri 8 etkinlik öneriyoruz. Araştırmalar sevdiklerimizle ortak yaptığımız aktivitelerin bize kendimizi daha iyi hissettirdiğini gösteriyor ¹. Ama aynı zamanda yalnız başınıza katılıp keyif alabileceğiniz etkinlikler de listemizde mevcut. Çünkü kendi başımıza vakit geçirmek de bir başkasıyla vakit geçirmek kadar eğlenceli ². Hepinize çok güzel bir Ekim ayı diliyoruz.

1. Filmekimi
Yer: Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, City’s Salon 7
Tarih: 4-13 Ekim

Sinemaseverlerin merakla beklediği, Ekim ayının incisi Filmekimi sezonu sonunda başladı. Salonlar, seanslar, biletler, ödüllü filmler… Takibini yapmak oldukça karışık ama bir o kadar da heyecanlı olan Filmekimi için bilet bulmak oldukça zor olsa da, kenarından köşesinden yakalayıp dahil olmanızı öneriyoruz! Üstelik her sene olduğu gibi bu sene de ilişkilere dair çok güzel filmler gösterimde olacak. Örneğin Anne filminde oğlunun kaybıyla boğuşan bir annenin hikayesini izleyebilir, Çok Erken filminde ilk aşkın sancılarını keşfedebilir, Marriage Story’de kalp kırıklığı ve yalnızlık duygularını hissedebilirsiniz.

2. 4. Geleneksel Oktoberfest hosted by The Populist
Yer: The Populist
Tarih: 4-6 Ekim

Bu yıl Yapıkredi Bomontiada’da dördüncüsü düzenlenen Oktoberfest, hemen tam şu anda devam ediyor. Yağmurlu İstanbul’a aldırış etmeden eğlenmek ve Ekim ayının gelişini, biranın tadını çıkarmak isteyenler için yerinde bir plan. Çeşitli sanatçıların da sahne alacağı, atölyelerin ve festival için hazırlanan özel lezzetleri tadabileceğiniz festival için son iki gün. Üstelik dozunda alkol almanın çekiciliği artırması da bu festivali daha cezbedici kılan sebepler arasında!

3. Lacan Sempozyumu: Aşk ve Nefret
Yer: Saint Benoit Fransız Lisesi
Tarih: 12 Ekim

“Eski Yunan’dan beri, hatta daha öncesinden bu yana, filozoflar tutkularla ilgilendiler. Tutkular yakın zamana kadar insana engel olan bir ateşlilik, aklın yerinden oynaması, muhakemenin bozulmasıyla bir arada ele alındı. O halde, onları tedavi mi etmek gerekiyordu? Tutkulu olmak sadece ateşlenmiş aşık, nefret dolu ya da cehaletle çalkalanan kişilere mi özgü? Bu bir derece meselesi mi? Biraz nefret etmek kabul edilebilirken, aşırı nefret etmek mi sorun teşkil ediyor? Âşık olmak hoş karşılanırken, sadece bir kişiye, delicesine âşık olmak mı işlerin yolunda gitmediğine işaret ediyor? Aşk ve nefret faydalı tutkular mı? Bir işe yarıyorlar mı?”

Aşk ve nefret yakın ilişkilerimizin içerisinde her an hissettiğimiz duygular. Genel olarak aşk, nefret ve cehalet konularının işleneceği bu sempozyuma katılmak aşk üzerine düşünmeden edemeyenler için oldukça yerinde bir karar olabilir. Ferda Keskin, Elisabete Thamer, Zeynep Talay gibi konuşmacıların yer alacağı bu sempozyum için önceden kayıt yaptırmayı unutmayın!

4. İstanbul Bienali
Yer: MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Pera Müzesi, Anadolu Kulübü (Sarı Ev) Büyükada
Tarih: 14 Eylül-10 Kasım

16. İstanbul Bienali, Yedinci Kıta başlığıyla insanlığın sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara antropoloji ve arkeolojinin araçlarıyla bakan güncel sanat çalışmalarına odaklanıyor. Yedinci Kıta sanatı, insanın etkilerini, takip ettiği yolları, bıraktığı izleri ve insan olmayanlarla etkileşimini araştıran bir antropoloji olarak tanımlıyor. Bienal ana başlığını, Antroposen çağının küresel ısınmayla birlikte en gözle görünür sonuçlarından biri olan, Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki devasa atık yığınından alıyor.Çağdaş sanatı sevenlerinin kaçırmaması gereken bu sergilerin yanında bienale paralel etkinliklere dahil olmak da mümkün.

5. Engelsiz Filmler Festivali 2019
Yer: SineBu
Tarih: 7-9 Ekim

Sanata erişimin lütuf değil hak olduğunu vurgulayan Engelsiz Filmler Festivali, 7. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Festivalin İstanbul gösterimleri, 7-9 Ekim tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu Sinebu’da gerçekleştirilecek. Festivaldeki tüm filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile gösterilecek. Festival her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

6. Istanbul Walkabouts / Sonbahar Yürüyüşü
Yer: Cebeci’den Kemerburgaz’a
Tarih: 20 Ekim

Sonbaharın tadını yapraklara basarak çıkarmayı sevenler için kaçırılmayacak bir etkinlik fikrimiz var. Sonbahar, kış, ilkbahar ve yaz yürüyüşlerinin birincisi 20 Ekim’de saat 10:00’da Cebeci’den başlıyor ve Kemerburgaz’a kadar sürüyor. Yaklaşık olarak 15 kilometre olan rotada, taş ocakları, köy, gölet, su kemerleri, ormanlık alan, dere yanı, otoyol yanı gibi alanlardan geçilecek. Bu tarz etkinliklerin yeni arkadaşlıklar kurmak için çok etkili olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Sıkı giyinin ve İstanbul’da sonbaharın keyfini bu güzel etkinlikle çıkarın.

7. Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit
Yer: %100 Studio Tiyatro
Tarih: 20 Ekim, 27 Ekim
Yazan: Latife Tekin
Uyarlayan-Yöneten: Hakan Emre Ünal
Uyarlayan-Oynayan: Nezaket Erden

Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini ailenin en küçük kızı Dirmit’in gözünden dinliyoruz. Sıkıştıkları tek odalı evde, şehre tutunma mücadelesinde hepsi kendilerince bir yol tutturuyor. Dirmit kız ise durmak bilmeyen merakı ve direnme gücü sayesinde karşısına çıkan zorluklarla baş etmenin türlü yollarını buluyor. Onu şehirden korumaya çalışan annesi Atiye, babası Huvat ve abileri Dirmit’in türlü yollarından huylanıyor, ona adet ve geleneklerin rehberliğinde türlü engeller koyuyorlar. Ama Dirmit durur mu, durmuyor!

8. Tamino Konseri
Yer: Zorlu PSM
Tarih: 18 Ekim

Tamino, tam adıyla Tamino Moharam Fouad, yarı Mısırlı yarı Belçikalı bir sanatçı. Bugünlerde çalışmalarına Antwerp’te devam eden müzisyen, henüz 21 yaşında çıkardığı ilk EP’si “Habibi” ile tüm dünyada adından söz ettirmeyi başardı. Habibi, Tamino’nun sürükleyici naif vokalinin mükemmel bir örneğini sunarken aynı zamanda sanatçının birçok farklı ruh halinin ve becerisinin adeta izlenimci bir tablosunu da dinleyiciye sunuyor. Bugüne değin çıkardığı tüm parçalarında öne çıkan dürüst, içe dönük ama iddialı, masalsı ama geleneksel karakter, Tamino’nun kendine has müzik doğasının elementlerini oluşturuyor. Dinleyenlerin “Jeff Buckley’nin veliahtı” olarak adlandırdığı dünyaca ünlü şarkıcı ve söz yazarı Tamino sürükleyici vokal yeteneği ve hayran bırakan melankolisiyle 18 Ekim’de yeniden Zorlu PSM sahnesinde olacak!

Yazan: Sevgi Karkın
Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

Kaynaklar:

[1] Girme, Y. U., Overall, N. C., & Faingataa, S. (2014). “Date nights” take two: The maintenance function of shared relationship activities. Personal Relationships, 21(1), 125-149.
[2] Ratner, R. K., & Hamilton, R. W. (2015). Inhibited from bowling alone. Journal of Consumer Research, 42(2), 266-283.