Romantik İlişkiler Yakın İlişkiler Öneriyor

“Sağlıklı” Bir İlişki İçin 5 İpucu

sağlıklı bir ilişki
Couple at the Bal Des Quatre Saisons – Rue de Lappe (1933)

Hayatımızın bir noktasında hepimiz “sağlıksız” ilişkilere tanık oluyor veya bu ilişkileri bizzat kendimiz deneyimliyoruz. Bir sonuca varmayan tartışmalar, söylendikten sonra iki tarafa da zarar veren sözler, aldatmalar ve daha birçok sorun, hayatımızın en önemli parçalarından biri olan romantik ilişkilerimizi keyifsiz ve yıpratıcı bir deneyim haline getirebiliyor. Birçoğumuz bu sorunları çözmek için yardıma ihtiyaç duyuyor ve sonrasında kendimizi internette hiçbir bilimsel dayanağı olmayan ve tamamen kişilerin kendi deneyimlerine dayanan ilişki tavsiyelerini okurken bulabiliyoruz.

Yakın İlişkiler ekibi olarak bu duruma son vermek amacıyla bu yazımızda sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak için faydalanabileceğiniz, bilimsel çalışmalara dayalı 5 farklı davranıştan bahsedeceğiz. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz web sitemizdeki yazılarımıza göz atabilirsiniz. İyi okumalar!

1) Yapılan fedakarlıkların miktarına dikkat edin.

Kimileri bir ilişkinin fedakarlık gerektirmeden de yürüyebileceğini düşünürken kimisi hiç düşünmeden kendinden çok fazla taviz verebiliyor. Peki nedir bunun doğrusu? Hiç fedakarlık yapmadan bir ilişkinin yürümesi zordur. Neticede birbirinizi görmek için ayırdığınız zaman, bu zaman diliminde yapmayı ertelediğiniz şeyler bile bu fedakarlıkların en basit örneği olarak gösterilebilir. Ancak bunun miktarını ayarlamak da büyük önem taşıyor. Henüz ilişkinin başındayken birkaç yıllık bir ilişkiye ayrılacak miktarda emek ve fedakarlıkta bulunmak pek sağlıklı olmayabilir, üstelik sizi yoracaktır. Yani fedakarlık yapmadan bir ilişki yürütmek imkansız ancak ipin ucunu kaçırıp kendinizi ilişkide eziliyor gibi hissetmemek de önemli. Zaman içerisinde partnerlerin ortak hedefleri oluştukça ve birbirlerini iyi tanıyıp ne zaman ne konuda fedakarlık yapmaları gerektiği keşfettikçe, fedakarlık konusu her iki taraf için de daha kolay hale geliyor. 

Fedakarlık hakkında daha fazlası için: https://yakiniliskiler.com/2019/02/25/iliskilerde-fedakarlik/

2) Stresli zamanlarınızda ani kararlar almamaya çalışın.

Çoğumuzun işle ve ailemizle ilgili yaşadığımız sorunlardan veya başka herhangi bir faktörden kaynaklanan stresimizi istemeden de olsa partnerimize yansıttığı olmuştur. İşin kötü yanı ise şu: Stresin kaynağı ilişkimiz olmasa bile stres yine de bizim partnerimiz ve ilişkilerimiz hakkındaki düşüncelerimizi olumsuz yönde etkiliyor. Dolayısıyla yoğun stres altında olduğunuzda kendinize ve ilişkinize biraz zaman verin, bu kötü düşüncelerin asıl düşüncelerinizi yansıtmıyor olması çok muhtemel. Benzer bir şekilde partneriniz stres altındayken de kendinizi biraz geri çekerek ona alan sağladığınızda, kişinin sorununun üstesinden daha hızlı gelmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Stresin etkileri hakkında daha fazla detay için: https://yakiniliskiler.com/2019/04/10/stres-iliskilerimizi-nasil-etkiliyor/

3) Tartışma esnasında susup duvarlar örmeyin.

Her çiftin anlaşmazlıkları veya tartışmaları olabilir, bunlar bir ilişkide yaşanması olağan şeylerdir. Mühim olan ise bu tartışmaların nasıl çözüldüğüdür. Elbette partneriniz veya siz olay çok sıcakken tartışmak istemeyebilirsiniz veya üzerine biraz düşünmek isteyebilirsiniz; böyle durumlarda kendinizi biraz geri çekmek veya partnerinize düşünmesi için biraz zaman tanımak sağlıklı bir hamle olabilir. Ancak tartışma esnasında bir anda susup karşınızdaki insan yokmuş gibi davranmak, karşısında adeta bir duvar varmış gibi görmezden gelmek ilişkiniz için yapabileceğiniz en tehlikeli şeylerden birisidir. Gerektiği takdirde konuşup sorunu çözmek için biraz zaman isteyin, ama asla partnerinizi görmezden veya duymazdan gelmeyin. 

Nedenlerini ve daha fazlasını öğrenmek için: https://yakiniliskiler.com/2018/09/30/iliskilerde-islenen-4-gunah/

https://yakiniliskiler.com/2019/03/18/tartismanin-adabi-yipranmadan-tartismak/

4) Bir dargın bir barışık hallerin sizi nasıl etkilediğini gözlemleyin.

İlişkinizde gelgitlerin olması kimi zaman sorunların gözden geçirilmesi ve ilişkinizi sağlamlaştırmak adına faydalı olabilirken, çoğu zaman hem partnerlere hem de ilişkiye zarar verip ilişkinin çok daha sağlıksız bir hal almasına sebep olabiliyor. Alışkanlık, “daha iyisini bulamama” endişesi, yalnızlık korkusu gibi etkenler gözünüzü korkutsa da dışarıdan bakan bir insan gibi düşünmeye çalışın: Bu gelgitler ve sorunları çözme yollarınız ilişkinizi sağlamlaştırıyor mu yoksa sizi birbirinizden uzaklaştırıyor mu?

Daha detaylı bilgi için: https://yakiniliskiler.com/2019/02/10/bir-dargin-bir-barisik-gelgitli-iliskiler/

5)Flört şiddetine dikkat!

En önemli ve göz ardı edilmemesi gereken konulardan birisi de flört şiddeti. Aşağıda eklediğimiz yazılarımızda daha detaylı açıkladığımız flört şiddeti yalnızca fiziksel veya cinsel olarak değil, sözlü ve duygusal olarak da çok yaygın bir şekilde görülüyor. Duygusal olarak aşağılamadan ısrarlı bir şekilde takip etmeye, partnerin giyeceği kıyafete karışmaktan fiziksel şiddet uygulamaya, istenmeyen bir öpücükten çok daha fazlasına kadar aklınıza gelebilecek birçok davranış flört şiddetine dahildir. Eğer siz de bu tarz davranışlara maruz kalıyorsanız atmanız gereken ilk adım bunun sağlıklı bir ilişki olmadığını, yaşananların sizin suçunuz olmadığını aklınızda tutmak, bu sorunu birileriyle paylaşmak ve gerekli desteği almak olacaktır.

Daha fazla açıklama ve gerekli durumlarda başvurabileceğiniz yerler için: https://yakiniliskiler.com/2019/02/10/flort-siddetini-gosteren-uyarici-isaretler/

https://yakiniliskiler.com/2019/01/27/flort-siddeti/

 

Yazan: Ekin Akyazıcı

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök