Romantik İlişkiler

Artıları ve Eksileriyle Online Dating

online dating
Kissed and Coffe – Ron Hicks (2014) illustrated by Mehmet Geren

Online dating’le ilgili bireysel tecrübelerimiz birbirinden farklılık gösterebiliyor. Bazılarımız internet sayesinde oldukça mutlu ilişkiler kurarken, bazılarımız için online dating bir işkenceye dönüşebiliyor. Romantik ilişkilerin her yönünde olduğu gibi, online dating konusunda da bazı artılar ve eksiler var.

Online Dating’in bilimsel bir analizi

Finkel ve bir grup araştırmacı, 2012 yılında ortaya koydukları geniş kapsamlı bir analizde online dating’in artı ve eksileri üzerine yazılmış akademik literatürü gözden geçirdiler1. Bu incelemelerde cevap aranan iki ana soru vardı: 1) Online dating yüz yüze görüşmekten farklı mıdır? 2) Online dating diğer yöntemlerden üstün müdür? Bu değerlendirmeler gösterdi ki online dating “geleneksel” tanışma ve görüşme yöntemlerinden gerçekten de farklı. Ancak online dating üstünlükleri kadar sorunlarıyla da beraber geliyor.

Buna göre online dating’i farklı kılan üç temel özellik vardır

  • Erişim
  • Artıları: Online dating insanların günlük hayatta bulabileceklerinden çok daha fazla potansiyel romantik partnere erişmelerine izin veriyor. Bu özellikle de partnerlerinde belirli özellikler, cinsel yönelim veya hayat tarzı arayan insanlar için işlevsel bir durum.
  • Eksileri: Bu kadar çok seçenek olması insanların tercih bolluğunun altında ezilmesi ve karar verme mekanizmalarının etkisiz kalması sebebiyle sürekli mükemmel insanı aradıkları kısır bir döngüye sıkışıp kalmalarına sebep olabiliyor.
  • Eşleşme
  • Artıları: Online dating siteleri (eharmony.com, match.com, okcupid.com gibi) kullandıkları algoritmalar sayesinde kişilik olarak birbirine benzer insanları eşleştirebiliyorlar. Burada vurgulamak istediğimiz nokta bu uygulamaların birçoğunun hala Türkiye’de kullanılmıyor oluşu.
  • Eksileri: İnsanları eşleştirmek zor bir süreç ve kullanılan algoritmaların herkes için isabetli sonuçlar vermesi mümkün değil. İnsanlar, kasıtlı veya değil, kendilerini olduklarından farklı sunabiliyorlar veya zamanla değişebiliyorlar; ancak online dating sitelerinin eşleştirme algoritmaları her zaman bu değişimleri ortaya çıkaramıyor. Bu ise bazen potansiyel partnerlerin gözden kaçmasına sebep oluyor.
  1. İletişim
  2. Artıları: Online dating potansiyel bir partneri yüz yüze görüşmeden önce tanıma yolları sunuyor. İnternet aracılığıyla kurulan iletişim, güvenli ve kullanışlı bir iletişim kanalı sağlıyor. Meşgul veya güvenliği konusunda hassas insanlar için online dating potansiyel partnerleri “test” etmek için harika bir imkan!
  3. Eksileri: Küçük ekranlarımız aracılığıyla kurduğumuz iletişim yüz yüze kurduğumuz iletişimin sahip olduğu kanalların birçoğuna sahip değil. Dokunmak gibi insanların birbirlerine yakın hissetmesini sağlayan kanalları ekranın içinde simüle etmek mümkün değil. Bu da internet üzerinden kurduğumuz iletişimin yapmacık ve duygusuz kalmasına sebep oluyor.

Online Dating’i yararımıza kullanmak

Açıkladığımız üzere online dating artıları ve eksileriyle beraber geliyor. Peki, bu özellikleri nasıl verimli ve kendi yararımıza kullanabiliriz?

Erişim: Tercih hakkına sahip olmak büyüleyici olabilir ancak iletişim halinde olduğunuz kişi sayısını kontrol altında tutun. Gerçekten birileriyle yüz yüze görüşmek istiyorsanız, sonsuz seçenek arasında kaybolup gitmeyin. Bunun yerine, potansiyel partner havuzunuzu daha küçük bir alana veya “olmazsa olmaz” dediğiniz az sayıda özelliğe daraltın. Sonra da kalan kişilerle gerçekten iletişim kurmaya çalışın. Bu servislerin gerçekten yararlı olması için ise, potansiyel bir partnerde ne aradığınızla ilgili genel bir fikre sahip olmak ve karşılığında onlara ne teklif edebileceğinizi de bilmek, yani günün sonunda kendinizi tanımak yararlı olacaktır.

Eşleşme: Online dating algoritmaları sizin hayatınızın aşkını bulmanızı sağlamaz ama gerekli gördüğünüz noktalarda potansiyel partner havuzunuzu daraltmanızı sağlayabilir. Bu algoritmalar genelde iyi olacak ilişkileri bulmaktan ziyade kötü olacak ilişkilerden uzak kalmanız içindir. Yani, online dating’deki bu eşleşme dinamiği sizi felaketlerden koruyabilir ama günün sonunda birileriyle görüşüp sizi neyin tatmin ettiğini ancak yüz yüze görüşerek öğrenirsiniz. Bununla beraber, genelde en iyi yaklaşım sadece içinizden geleni yapmaktır çünkü içgüdülerimiz kimden etkileneceğimiz konusunda güçlü bir belirleyicidir.

İletişim: İnternet üzerinden kurulan iletişim bütün bir ilişkinin temelini atmak için değil sadece bir ilk bağlantı sağlamak için tasarlanmıştır. Bu yüzden, internet üzerinden konuşmalarınızı başlıca şeyleri konuşup, yüz yüze bir görüşme ayarlamak için kullanın. Bunun için genelde birkaç kısa konuşma yeterli olacaktır.

Sonuç

Online dating en çok sonrasında yüz yüze görüşeceğiniz potansiyel partnerlerle tanışma kaynağı olarak kullanıldığında kullanışlı olacaktır. Uygulamaları kullanırken bu hedefi aklınızın bir köşesinde bulundurmak online dating’in sorunlarına takılmanızı engelleyecektir. Bu yüzden, kafanız karıştığında etkileşimi yüz yüzeye taşımak çoğu zaman en iyi hamledir. Eğer online dating’in sunduğu imkanları avantajlarını ortaya çıkaracak şekilde kullanırsanız, yanında getirdiği sorunların zararlarını minimum seviyelerde tutmuş olursunuz.

Not: Bu yazı Psychology Today sitesinde yayınlanan  “Pros and Cons of Online Dating” yazısından çevrilmiştir.

Yazan ve Çeviren: Orhun Ogün Yücel

Düzenleyen: Gizem Sürenkök

Kaynaklar

[1] Finkel, E. J., Eastwick, P. W., Karney, B. R., Reis, H. T., & Sprecher, S.. (2012) Online dating: A critical analysis from the perspective of psychological science. Psychological Science in the Public Interest, 13, 3-66.