Romantik İlişkiler

Online Dating Hakkında Yanlış Bilinen 4 Şey

online dating hakkinda yanlis bilinenler
The Balcony – Edouard Manet (1868)

Günümüzde hemen hemen her şeye internetten ulaşabiliyoruz. Buna aşkı neden dahil edemeyelim ki? İnternet üzerinden birileriyle tanışıp flört etmek Tinder gibi uygulamalar sayesinde daha önce hiç olmadığı kadar popüler hale geldi. Öyle ki, internet erişimi olan 18-40 yaş aralığındaki çoğu kimse artık bu uygulamaları biliyor. Ancak yine de online dating platformlarından tanıştığımız biriyle ciddi bir ilişkiye başlamak hala toplum tarafında tam olarak onaylanmıyor veya ciddiye alınmıyor, riskli olduğuna inanılıyor ve hatta bazı insanlar tarafından utanç verici bir şey olarak algılanabiliyor. Bu yazımızda artık günlük dilimizde kendine bir yer edinmiş online dating hakkında yanlış bilinen dört şehir efsanesinden bahsedeceğiz.

  • Herkes her şey hakkında yalan söylüyor.

Online dating platformlarıyla ilgili en yaygın inançlardan biri bu platformların yalan söyleyerek insanları kandırmaya çalışanlarla dolu olduğu. Ancak yapılan araştırmalar birçok kullanıcının profilinde kendileriyle ilgili detayları biraz abartsalar da, nadiren büyük yalanlar söylediklerini gösteriyor1. Bu yalanlar da genelde yaş veya dış görünüşle alakalı oluyor. Gerçekçi bir şekilde değerlendirdiğimizde kendimizle ilgili benzer beyaz yalanları gerçek hayatta da söylediğimizi görüyoruz.  Hatta, online ya da değil, romantik bir bağlamda yalan söyleme oranımız başka herhangi bir sosyal ortamda yalan söyleme oranımızdan daha fazla2.

  • Online dating çaresiz insanlar içindir.

Hepimizin çevresinde online dating uygulamaları kullanan insanlar bulunmasına rağmen online dating uygulamaları – maalesef – hala olumsuz bir algıya sahip. Bazı insanlar bu uygulamaların kullanıcılarını yüz yüze flört etmeyi beceremeyen çaresiz insanlar gibi görebiliyor. Hatta internet üzerinden tanışmış ve mutlu bir ilişki kurabilmiş çiftler bile bazen nasıl tanıştıklarıyla ilgili hikayeler uydurabiliyorlar3. Ancak mutlu çiftlerin bile tanışma hikayelerini gizlemesi online dating ile ilgili olumsuz inançların daha da yerleşmesine sebep olabiliyor. Peki bu konuyla ilgili araştırmalar ne söylüyor? Öncelikle bilimsel bulgular online dating uygulamalarını kullanan insanlarla kullanmayanlar arasında kayda değer hiçbir kişilik farkı olmadığını gösteriyor4. Diğer yandan, online platformda tanışıp evlenen insanlarla yüz yüze tanışıp evlenen insanları kıyaslayan bir başka araştırma ise online dating kullanan insanların daha yüksek oranda çalışan ve sosyoekonomik statüsü yüksek olan insanlar olduğunu buluyor5.

  • İnternet üzerinden başlayan ilişkiler bitmeye mahkumdur.

Bir diğer yaygın inanç da internet üzerinden başlayan ilişkilerin kalıcı olmayacağı üzerine. Online dating nispeten yeni bir konsept olduğu için, bu ilişkilerin uzun vadedeki başarısını değerlendirmemiz zor olsa da, bu konuyla ilgili yapılmış iki araştırma bu konuya ışık tutuyor. Amerika’da yaygın olarak kullanılan eHarmony isimli online dating sitesi tarafından yetkilendirilmiş bir araştırma 2005 ve 2012 yılları arasında evlenmiş 19 bin 131 yetişkin Amerikalıdan oluşan bir grubun üçte birinden daha fazlasının internet üzerinden tanışarak evlendiğini buluyor5. Ayrıca internet üzerinden tanışmış çiftlerin boşanma oranının yüz yüze tanışmış çiftlerden dikkate değer bir seviyede daha az olduğu gözlemleniyor. Hala evli olanlara bakıldığında da internet üzerinden bir araya gelen çiftlerin evliliklerinden aldığı tatminin daha yüksek olduğu bulunuyor. Üstelik bu sonuçlar evliliğin uzunluğu, cinsiyet, yaş, gelir düzeyi, eğitim seviyesi, iş durumu gibi faktörlerden etkilenmiyor.

Bir başka araştırma ise internet üzerinden başlayan ilişkilerin evliliğe dönüşme ihtimallerinin daha düşük olduğunu gösteriyor6. Ancak bu araştırmanın örnekleminin %16’sını eşcinsel çiftlerin oluşturması göz önüne alınarak sonuçlar yeniden yorumlandığında, internet üzerinden tanışan çiftlerin evlenmeye daha az meyilli olduklarıyla ilgili bir sonuca ulaşılamıyor.

Özetle, internet üzerinden başlayan ilişkilerin daha az kalıcı olduğuyla ilgili hiçbir kanıtımız olmadığını söyleyebiliriz. Ancak bilinen bir başka gerçek ise bu ilişkilerdeki insanların arkadaşlarından ve ailelerinden daha az destek gördükleri; ki bu da yüz yüze tanışan insanlara oranla daha fazla sorun yaşamalarına sebep olabiliyor. Ancak, aynı durumun barlarda tanışan çiftler için de geçerli olduğu düşünülüyor3. Bu da aslında en önemli değişkenin çiftlerin nerede tanıştıklarından ziyade onları kimin (veya neyin) tanıştırdığı ve çiftlerin ilişki başlamadan önce birbirlerinin sosyal çevrelerine ne kadar dahil oldukları olduğunu gösteriyor.

  • Online çöpçatanlık algoritmaları gerçek hayattan daha iyi sonuç verir.

Amerika’da yaygın olarak kullanılan online dating sitelerinin bir kısmı insanları “kendileriyle uyumlu” partnerlerle eşleştirecek bazı algoritmalar üzerine kurulu olduklarını iddia ediyorlar. Peki neredeyse sihirli olarak nitelendirdikleri bu algoritmalar sayesinde sizi en çok mutlu edecek, en iyi anlaşabileceğiniz partneri gerçekten de bu sitelerde bulabilir misiniz? Mevcut araştırmaların gözden geçirilmesi sonucu ulaşılan bilgiler bu algoritmaların romantik ilişkilerde kullanılan başka herhangi bir yaklaşımdan daha iyi sonuçlar vermediğini gösteriyor4. Söz konusu algoritmalarla ilgili bulunan en büyük problem ise sadece partnerler arası benzerliği ön plana alıyor olmaları (Benzerliğin İlişki Kurma Üzerindeki Etkileri). Çünkü, araştırmalar kişilik benzerliğinin ilişkilerdeki mutluluğa çok da etkisi olmadığına işaret ediyor. Ancak insanlar birbirine benzemenin çok önemli bir faktör olduklarına inandıkları için sırf kendilerine benzediklerine inandıkları (bu benzerlik gerçek olmasa bile) biriyle konuşmayı diğer seçeneklere tercih ediyorlar7.

Peki önemli olan ne? İki insanın arasındaki kimyanın tutması, birlikte iyi bir etkileşim ve dinamik yakalayabilmeleri, beraber olgunlaşıp değişebilmeleri ve karşılaştıkları sıkıntılara ve fikir ayrılıklarına birlikte göğüs gerebilmeleri bir ilişkinin devam edip etmeyeceğini belirliyor. Bu saydıklarımızın hiçbiri de kişilik testleriyle ölçülebilecek şeyler değil. Üstelik çiftlerin nerede ve nasıl tanıştıkları bu faktörleri doğrudan etkilemiyor.

Sonuç olarak; internet üzerinden tanışmak ve yüz yüze tanışmak arasında çiftlerin benzerlikleri veya gelecekteki mutlulukları açısından hiçbir fark görünmüyor. Eğer online dating siteleriyle ilgili sizi endişelendiren faktörler arasında yukarıda saydığımız sebepler varsa artık bu endişeleri bir kenara bırakabilirsiniz.

Not: Bu yazının bazı kısımları Psychology Today dergisinde çıkan “4 Myths About Online Dating, Exposed” yazısından çevrilmiş ve derlenmiştir.

Yazan ve Çeviren: Orhun Ogün Yücel & Gizem Sürenkök

Düzenleyen: Gizem Sürenkök

Kaynaklar

[1] Hall, J. A., Park, N., & Cody, M. J. (2010). Strategic misrepresentation in online dating: The effects of gender, self-monitoring, and personality traits. Journal of Social and Personal Relationships, 27, 117-135.

[2] Toma, C. L., Hancock, J. T., & Ellison, N. B. (2008). Separating fact from fiction: An examination of deceptive self-presentation in online dating profiles. Personality and Social Psychology Bulletin, 34, 1023-1036.

[3] Sassler, S., & Miller, A. J. (2014). The ecology of relationships: Meeting locations and cohabitors’ relationship perceptions. Journal of Social and Personal Relationships. 32, 141-160.

[4] Finkel, E. J., Eastwick, P. W., Karney, B. R., Reis, H. T., & Sprecher, S.. (2012) Online dating: A critical analysis from the perspective of psychological science. Psychological Science in the Public Interest, 13, 3-66.

[5] Cacioppo, J. T., Cacioppo, S., Gonzaga, G. C., Ogburn, E. L., & VanderWeele, T. J. (2013). Marital satisfaction and break-ups differ across on-line and off-line meeting venues. Proceedings of the National Academy of Sciences, 110, 10135–10140.

[6] Paul, A. (2014). IS online better than offline for meeting partners? Depends: Are you looking to marry or to date?  Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking, 17, 664-667.

[7] Rudder, C. (July 28, 2014). We experiment on human beings! Oktrends. http://blog.okcupid.com/index.php/we-experiment-on-human-beings/