Romantik İlişkiler

Yalnızların Parti Rehberi

Pierre-Auguste_Renoir_-_Luncheon_of_the_Boating_Party_-_Google_Art_Project
Luncheon of the Boating Party – Pierre Auguste Renoir (1880)

Hiç o gece bir süredir devam eden yalnızlığınıza son vereceğinizi umarak evden çıktığınız oldu mu? Belki en havalı giysilerinizi giymiş, saatlerce hazırlanmış, kendinizi çok iyi hissederek bir cuma akşamına adımınızı atmışsınızdır. Her şeyi aslında olması gerektiği gibi yaptığınız halde nedense sabahın dördünde yatağınıza yattığınızda hayatınıza yeni birini alamamışsınızdır. Bu durum başınıza nadiren geliyorsa, sebebi sadece talihsizlik olabilir. Fakat bunu hep yaşıyorsanız, hayatınızı kurtarabilecek bilgiler edinmek için doğru yerdesiniz. Bu yazımızda, eğlenmek için dışarı çıktığınız bir akşamı yalnızlığınıza son vermek için kullanabilmenizi sağlayacak bazı araştırmalardan bahsedeceğiz.

Örneğin, partilere geç giderek veya geç saatlere kadar partide kalarak hoşlanabileceğiniz birini bulma ihtimalinizi artırabileceğinizi hiç düşünmüş müydünüz? ABD’li araştırmacılar sözlerini “Kapanışa doğru kızlar güzelleşiyor mu ya?” şeklinde çevirebileceğimiz bir şarkıdan yola çıkarak heteroseksüel bireyler üzerinde bir araştırma yürüttüler1. Araştırmanın amacı, alternatif potansiyel partner sayısı azaldıkça mevcut potansiyel partnerlere olan beğenimizin artıp artmadığını anlamaktı. Araştırma kapsamında bir perşembe akşamı üç farklı saatte üç farklı barda müşterilere iki farklı soru soruldu. Öncelikle müşterilerden mekandaki karşı cinsten müşterilerin çekiciliklerini genelleyerek 1 ile 10 arasında puanlamaları istendi. Sonrasında, aynı kişilerden karşı cinsten olsalardı kendi cinslerini bu puanlamaya göre nasıl puanlayacaklarını belirtmeleri istendi. Araştırmacılar bu soruları üç barda da yaklaşık ikişer saat arayla katılımcılara üç kez sordular. Sonuçlar, şarkı sözlerini doğrular nitelikteydi. Zaman geçtikçe, katılımcılar mekandaki karşı cinsten kişilere daha yüksek puanlar verdiler. Yani araştırmaya göre, seçeneklerimiz azaldıkça kalan seçeneklere olan beğenimiz artıyordu. Fakat eklemekte yarar var, daha sonra yapılan benzer bir araştırma bu etkinin sadece bir partneri olmayan bireyler için geçerli olduğunu gösterdi2.

Eğer akşamları dışarı çıktığınızda alkol tüketiyorsanız, araştırmalar dozunda alkol alarak çekicilik seviyenizi artırabileceğinizi gösteriyor. Bir araştırmada katılımcılara hiç alkol almamış, bir kadeh alkol almış ya da iki kadeh alkol almış insanların fotoğrafları gösterildi ve katılımcılardan bu kişilerin çekiciliklerini değerlendirmeleri istendi. Katılımcılar tutarlı bir şekilde bir kadeh alkol alan insanları hiç alkol almamış insanlardan ve iki kadeh alkol almış insanlardan daha çekici buldular5. Bunun sebebi henüz tam olarak açıklanamasa da araştırmacılar iki muhtemel sebep olduğunu düşünüyorlar: Birinci teoriye göre; alkol almak yanakların kızarmasını sağlıyor ve bu sayede kişinin daha “uygun” bir partner olduğu hissini yaratıyor (bu konu hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayarak “Kırmızı Renginin Çekim Gücü” yazımızı okuyabilirsiniz). İkinci teoriye göre ise; az bir miktarda alkol almak kişiyi rahatlatıyor özgüvenini artırıyor. Böylece daha fazla gülümseyen ve rahat görünen bu insanlar karşılarındaki kişilere de daha çekici geliyorlar. Ancak daha önce de belirttiğimiz üzere, aldığımız alkol miktarı çok önemli. Öyle ki eğer dozundan fazla alkol tüketirsek karşımızdaki kişilere itici bile görünebiliyoruz.

2003 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, alkol tüketimi ile insanları beğenme derecemiz arasında da bir ilişki var3Araştırmacılar bir üniversite kampüsü çevresindeki bar ve alkol tüketilen restoranlara giderek müşterilere o gün ne kadar alkol tükettiklerini sordular. Daha sonra, katılımcılara bazı erkek ve kadın fotoğrafları göstererek fotoğraftaki kişileri puanlamalarını istediler. Araştırma sonunda, katılımcıların alkol miktarı ile karşı cinsten kişilerin fotoğraflarına verdikleri puanlar arasında doğru bir orantı olduğu görüldü. Bu araştırmadan 5 yıl sonra yapılan benzer bir araştırmada da buna yakın bir sonuca ulaşıldı4. Alınan alkol miktarıyla katılımcıların başkalarını beğenme derecesi yükseliyordu. Belirtmekte fayda var, bu araştırma sonucunda yeni bir bulguya da ulaşıldı: Katılımcılar heteroseksüel olsa dahi kendi cinslerinden kişilerin çekiciliklerine verdikleri puanlar alkol alımıyla doğru orantılı olarak yükseliyordu. Bu arada unutulmaması gereken bir başka bilgi de şu: Alkolün etkisiyle çekiciliğin artması arasındaki ilişki insanların alkol aldıkları zaman neden daha sık riskli cinsel davranışlar gösterdiğini de açıklıyor. O yüzden bu riskin bilincinde olmamızda da fayda var.

Tüm bunlardan şu sonucu çıkarmak mümkün: Ortamdaki insan sayısı azaldıkça insanlar birbirlerini daha çekici buluyor ve fazla olmamak kaydıyla alkol almak da bu süreci pozitif etkiliyor. Bundan nasıl faydalanabilirsiniz? Cuma gecesi dışarıya normalden biraz daha geç çıkın, etkilemek istediğiniz kişiye ve kendinize birer içki ısmarlayın. Umudunuzu kaybetmeyin ve mekanı erken terk etmeyin. Unutmayın, zaman lehinize işliyor!

 

Yazan: Alper Günay

Düzenleyen: Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar:

[1] Pennebaker, J. & Dyer, M. (1979) Dont the Girls Get Prettier at Closing Time: A Country and Western Application to Psychology. Personality and Social Psychology Bulletin, 5

[2] Madey, S. & Simo, M. (1996) They Do Get More Attractive at Closing Time, But Only When You Are Not in a Relationship. Basic and Applied Social Psychology, 18 (4)

[3] Jones, B. & Thomas, A. (2003) Alcohol consumption increases attractiveness ratings of opposite-sex faces: a possible third route to risky sex. Addiction, 98 (8)

[4] Parker, L. & Penton-Voak I. (2008) Effects of Acute Alcohol Consumption on Ratings of Attractiveness of Facial Stimuli: Evidence of Long-Term Encoding. Alcohol & Alcoholism, 43 (6)

[5] Van Den Abbeele, J., Penton-Voak, I. S., Attwood, A. S., Stephen, I. D., & Munafò, M. R. (2015). Increased facial attractiveness following moderate, but not high, alcohol consumption. Alcohol and Alcoholism, 50(3), 296-301.