Romantik İlişkiler

Birlikte Yaşamak – Lanet Mi Mucize Mi?

IMG_7705-23-09-18-08-28
Dauphines House – Edward Hopper

Birlikte yaşamak pek çok çiftin hayallerinden biridir, öyle değil mi? Peki birlikte yaşamak ayrılmayı kolaylaştırıyor mu yoksa bağlılığı mı güçlendiriyor?  Bu sorunun yanıtı hem evet hem hayır olabilir. Bazı çiftler beraber yaşamayı aradaki bağlılığı arttırmak ve ilişkilerinin bir sonraki aşamaya geçmesini sağlamak için istemektedir.  Bazı çiftler ise birtakım sosyal normlar (evlilik gibi) nedeniyle veya “zaten haftanın her günü görüşüyoruz neden iki kira ödeyelim ki” mantığıyla beraber yaşamayı seçiyorlar. Tahmin edebileceğiniz üzere ilk gruptaki çiftler beraber yaşarken mutlu olup, aradaki bağı güçlendirirken ilişkileri adına bir “mucize” yaratıyorlar. Diğer gruptaki çiftler ise pratik sebeplerden ötürü adeta bir ev arkadaşı gibi olduklarından bir çeşit “lanet”e yakalanıyorlar ve ilişkileri bitme noktasına gelebiliyor.

Beraber yaşamanın kalitesini belirleyen en önemli iki faktör ise yaş ve eğitim durumu. Daha geç yaşlarda evlenen veya birlikte yaşamaya başlayan çiftler daha iyi deneyimlere sahip olurken, daha erken yaşlarda evlenen veya beraber yaşamaya başlayan insanlar için beraber yaşama ayrılmanın önemli sebeplerinden biri haline geliyor. Bunun sebebi ise şüphesiz ki gençlerin daha az para kazanması ve beraber yaşama eylemini aşktan ziyade ekonomik ve pratik sebeplerle uygulaması. Araştırmalar gösteriyor ki, kişi 23 yaşından önce partneriyle beraber yaşamaya başlarsa ilişki ayrılık noktasına daha hızlı ulaşıyor1. Çünkü 23 yaş genellikle insanların psikolojik olarak olgunlaştığı, üniversiteden mezun olup yetişkin yaşamına adapte olmaya çalıştığı ve finansal olarak bağımsızlığını kazandığı yaştır. Aynı durum eğitim seviyesi için de geçerli. Eğitim seviyesi daha yüksek olan kesim daha yüksek bir  gelire sahip olduğu için, beraber yaşarken ekonomik ve pratik amaçlar gütmeyip aşık olduğu için beraber yaşamayı seçiyor.

Evlilik öncesi beraber yaşamak çok kısa bir süre öncesine kadar bir tabuydu. Fakat bugün, yalnız Amerika Birleşik Devletleri’nde beraber yaşayan çiftlerin sayısı geçen 50 yıla göre  %1500 artmış durumda2Bu konu üzerine yapılan araştırmalar evlilik öncesi beraber yaşayan çiftlerin, evlendikten sonra daha fazla ayrılma eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. Tabii burada bahsi geçen çiftler bir bütün olmayı başarmış, evli olmasalar bile hayatlarını paylaşan çiftler değil, sosyo-ekonomik veya pratik sebeplerle beraber yaşamaya karar veren çiftler. Günümüzde daha çok görülen beraber yaşama (kohabitasyon) türü bu.

Beraber yaşamanın lanetten ziyade bir mucizeye dönüştürmenin sırrı ise aslında çok basit: Aradaki bağı somutlaştırmak. Bu bazen yüzük takmak, bazen söz/ nişan yapmak veya evlenmek olabilir. Somutlaştırma eylemi içinde yaşanılan topluma aykırı olabilir veya tamamen geleneklere uygun da olabilir. Önemli olan bu eylemin beraber yaşayacak olan iki kişi için anlamlı olması ve bunun bir seremoni şeklinde gerçekleşmesi3. Diğer türlü beraber yaşamak, iki partnerin kendi özel alanının olduğu bir ev arkadaşlığına dönüşüyor ve ilişkiler kopma noktasına gelebiliyor.  Fakat bunun kötü bir şey olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz Beraber yaşama sonucunda biten bir ilişki aslında bitmeye mahkumdur demek çok da yanlış sayılmaz. Evlilik sihirli bir değnek değil, sadece beraber yaşamayı anlamlı hale getiren az önce bahsettiğimiz bir somutlaştırma eylemi. Evlenmeden önce partnerinizle ekonomik amaçlarla beraber yaşadığınızı farkettiyseniz, size bir haberimiz var: evlendiğinizde de pratik amaçlarla birlikte yaşayacaktınız. Sonuçta doğru kişiyi bulmadan kimse sadece “aşk” için rahatlığından vazgeçmez, değil mi?

Takipte ve mutlu kalın!

Yazan: Berk Bilmez

Düzenleyen: Gizem Sürenkök

Kaynaklar

[1] Kuperberg, A. (2014). Age at coresidence, premarital cohabitation, and marriage dissolution: 1985–2009. Journal of Marriage and Family, 76(2), 352-369.

[2] Opinion | The Downside of Cohabiting Before Marriage. (2018). Retrieved from https://www.nytimes.com/2012/04/15/opinion/sunday/the-downside-of-cohabiting-before-marriage.html?module=ArrowsNav&contentCollection=Opinion&action=keypress&region=FixedLeft&pgtype=article

[3] Brown, S.L., Manning, W.D., & Payne, K.K. (2017). Relationship Quality among Cohabiting versus Married Couples. Journal of family issues, 38 12, 1730-1753 .

Reklamlar