Romantik İlişkiler

Birlikte Yaşamak – Lanet Mi Mucize Mi?

 

No Name – Kim English (1957)

Sevdiği kişiyle birlikte yaşamak pek çok insanın hayallerinden biridir, öyle değil mi? Peki birlikte yaşamak ayrılığa zemin mi hazırlıyor yoksa bağlılığı mı güçlendiriyor? Bu sorunun yanıtı hem evet hem de hayır olabiliyor. Kimi çiftler beraber yaşamayı aradaki bağlılığı artırmak ve ilişkilerinin bir sonraki aşamaya geçmesini sağlamak için isterken, kimi çiftler evlilik gibi sosyal normlar nedeniyle veya çok daha çeşitli sebeplerden tercih edebiliyorlar. Partner ile birlikte yaşamaya karar vermenin arkasında yatan motivasyon ise bunu bazen bir “mucize”ye bazense bir “lanet”e dönüştürebiliyor. Peki nedir bunlar?

Beraber yaşamanın kalitesini belirleyen en önemli iki faktör yaş ve eğitim durumu. Daha geç yaşlarda evlenen veya birlikte yaşamaya başlayan çiftler daha iyi deneyimlere sahip olurken, daha erken yaşlarda evlenen veya beraber yaşamaya başlayan insanlar için beraber yaşamak, ayrılmanın önemli sebeplerinden biri haline gelebiliyor. Bunun en büyük sebebinin gençlerin daha az para kazanması ve beraber yaşama eylemini aşktan ziyade ekonomik ve pratik nedenlerden ötürü uygulanması olduğu düşünülüyor. Araştırmalar gösteriyor ki, kişi 23 yaşından önce partneriyle beraber yaşamaya başlarsa ilişki ayrılık noktasına daha hızlı ulaşıyor1. Çünkü 23 yaş genellikle insanların psikolojik olarak olgunlaştığı, üniversiteden mezun olup yetişkin yaşamına adapte olmaya çalıştığı ve finansal olarak bağımsızlığını kazandığı yaşa tekabül ediyor. Aynı durum eğitim seviyesi için de geçerli. Eğitim seviyesi daha yüksek olan kesim daha yüksek bir gelire sahip olduğu için ekonomik nedenlerden ziyade romantik nedenlerden dolayı partneriyle birlikte yaşamayı tercih ediyor. 

Öte yandan, evlenmeden önce partnerle beraber yaşamak çok kısa bir süre öncesine kadar bir tabuydu. Fakat bugün, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde beraber yaşayan çiftlerin sayısı geçen 50 yıla göre  %1500 artmış durumda2Bu konu üzerine yapılan araştırmalar evlilik öncesinde ekonomik ve pratik nedenlerden ötürü beraber yaşayan çiftlerin, evlendikten sonra daha fazla ayrılma eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. Günümüzde daha sık rastlanan birlikte yaşama (kohabitasyon) türünün de bu olduğu görülüyor.

Beraber yaşamayı lanetten ziyade bir mucizeye dönüştürmenin sırrı ise aslında çok basit: Aradaki bağı somutlaştırmak. Bu bazen yüzük takmak, bazen söz/nişan yapmak veya evlenmek olabilir. Somutlaştırma eylemi, içinde yaşanılan topluma aykırı olabilir veya tamamen geleneklere uygun da olabilir. Önemli olan bu eylemin beraber yaşayacak olan iki kişi için de anlamlı olması ve bunun bir seremoni şeklinde gerçekleşmesi3. Diğer türlü beraber yaşamak, iki partnerin kendi özel alanının olduğu bir ev arkadaşlığına dönüşüyor ve ilişkiler kopma noktasına gelebiliyor. Öte yandan, beraber yaşamak çiftlerin birbirlerini daha iyi tanımasına yol açtığı için kişiler birbirleriyle aslında tam olarak uyuşmadıklarını da bu sayede görebiliyor ve beraberliklerinin nedeninin yakınlık veya sevgiden ziyade, adeta bir anlaşma olduğunu fark edebiliyorlar. Bu noktada diyebiliriz ki, esasında evlilik sihirli bir değnek değil; sadece beraber yaşamayı anlamlı hale getiren bir somutlaştırma eylemi. Eğer ki evlenmeden önce partnerinizle yaşıyorsanız ve aranızdaki bağın daha çok ekonomik sebeplerle ilişkili olduğunu fark ettiyseniz size bir haberimiz var: Evlendiğinizde de durum çok farklı olmayabilir ve bu da sizi ilişkiniz hakkında daha detaylı düşünmeye sevk edebilir.

Takipte ve mutlu kalın!

 

Yazan: Berk Bilmez

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar:

[1] Kuperberg, A. (2014). Age at coresidence, premarital cohabitation, and marriage dissolution: 1985–2009. Journal of Marriage and Family76(2), 352-369.

[2] Jay, M. (2012, April 14). The Downside of Cohabiting Before Marriage. Retrieved from https://www.nytimes.com/2012/04/15/opinion/sunday/the-downside-of-cohabiting-before-marriage.html

[3] Brown, S. L., Manning, W. D., & Payne, K. K. (2017). Relationship quality among cohabiting versus married couples. Journal of Family Issues38(12), 1730-1753.