Arkadaşlık İlişkileri

Arkadaşlık Nasıl Kurulur?

Bu yazımızda aslında hayatımızda çok büyük bir önem taşıyan ama çoğu zaman varlıklarını sorgulamadan kabul ettiğimiz için üzerine fazla düşünmediğimiz arkadaşlıklardan bahsedeceğiz. Küçük yaşlardan itibaren hepimiz arkadaşlar edinir, onlarla sosyalleşir ve çeşitli şeyler paylaşırız. Kişiler ve paylaşılanlar değişse bile arkadaşlık kavramı herkesin hayatında belli bir yere sahiptir. Bazılarımız kolayca arkadaş edinir ve yakın ilişkiler kurarken bazılarımız için yeni arkadaşlıklar kurmak ve bu arkadaşlıkları ilerletmek çok daha zor olabilir. Okumaya devam edin!
Last-Supper-Da-Vinci-1495.jpg
The Last Supper – Leonardo Da Vinci(1498)

Bu yazımızda aslında hayatımızda çok büyük bir önem taşıyan ama çoğu zaman varlıklarını sorgulamadan kabul ettiğimiz için üzerine fazla düşünmediğimiz arkadaşlıklardan bahsedeceğiz. Küçük yaşlardan itibaren hepimiz arkadaşlar edinir, onlarla sosyalleşir ve çeşitli şeyler paylaşırız. Kişiler ve paylaşılanlar değişse bile arkadaşlık kavramı herkesin hayatında belli bir yere sahiptir. Bazılarımız kolayca arkadaş edinir ve yakın ilişkiler kurarken, bazılarımız için yeni arkadaşlıklar kurmak ve bu arkadaşlıkları ilerletmek çok daha zor olabilir.

Sosyal becerilerimiz güçlü olsun ya da olmasın, hepimizin yalnız kaldığı veya yeni arkadaşlara ihtiyaç duyduğu dönemler olabilir. Böyle dönemlerde yapabileceğimiz tek şey oturduğumuz o kafede ara sıra kafamızı kitaptan kaldırıp hüzünle etrafımızdaki arkadaş gruplarına bakmak mı? Araştırmalara göre hayır, o kadar da ümitsiz değiliz ve aslında arklı stratejilerden faydalanarak arkadaş edinmeyi daha kolay hale getirmek de mümkün.

        İnsanlara kendileri hakkında sorular sorun. Princeton Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, insanların kendilerinden bahsetmekten aldıkları keyif, yemek yemek veya para kazanmaktan aldıkları keyiften çok daha fazla1. Hatta yapılan deneylerde insanların kendilerinden bahsetmeyi deney katılım ücreti almaya tercih ettikleri gözleniyor. İnsanlara kendilerinden bahsetmeleri için fırsat yaratarak, sizinle geçirdikleri vakitten keyif almalarını ve size daha yakın hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

        İşyerinde veya okulda daha büyük ve kalabalık masalarda yemek yiyin. Geçmişte yapılan birçok araştırma gösteriyor ki insanlarla aramızdaki fiziksel mesafe azaldıkça onlarla etkileşime girme ihtimalimiz artıyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan bir araştırmaya göre, öğle yemeklerini daha büyük masalarda yemeyi tercih eden insanların sosyal çevreleri çok daha hızlı büyüyor2. Bu masalarda yemek yiyen insanların arkadaş sayıları diğer masalardaki insanlara oranla daha fazla oluyor. Ayrıca bu insanlar sadece kendi arkadaş sayılarını arttırmakla kalmıyor; sosyal bir köprü görevi görüp kendi arkadaşlarının da yeni insanlarla tanışmasını sağlıyorlar.

        Müdavimlik kültürünü benimseyin. Hiç tanışmamış olsak bile, insanlarla her karşılaşmamızda aşinalık hissi biraz daha güçleniyor ve buda birbirimizi daha hoş bulmamıza sebep oluyor3. Aynı kafeye sık sık gitmek, aynı restoranda sık sık yemek yemek ya da aynı parkta sık sık yürüyüş yapmak bu yerlerde vakit geçiren diğer insanlar için daha tanıdık bir sima haline gelmemizi ve onların da bize karşı daha pozitif duygular hissetmelerini sağlayabiliyor. Bu da sonrasında insanların bizimle tanışmak istemesine veya olası bir tanışma durumunda bize daha pozitif yaklaşmalarına yol açabilir.

        Sizinle benzer ilgi alanlarına sahip insanlar bulun. Araştırmalar gösteriyor ki hem partner hem de arkadaş seçimlerimizde, benzer ilgi alanlarına sahip olmak son derece önemli bir faktör4. Sosyal çevremizde bize yakın olan insanlarla ortak ilgi alanlarına sahip olma ihtimalimiz, diğer insanlara kıyasla çok daha yüksek. Aynı zamanda bizimle aynı şeyleri seven insanları diğerlerine kıyasla çok daha hoş buluyoruz. Bu nedenle de yeni tanıştığımız insanlarla konuşurken paylaştığımız ortak özelliklere ve ilgi alanlarına dikkat çekmek, bu insanlarla arkadaşlık kurmak için etkili bir yöntem olabilir. Buna ek olarak, ortak negatif duygular ya da ortak düşmanlar da yeni arkadaşlıklar için birer başlangıç noktası olabilir5.

        Daha çok gülümseyin. Araştırmalara göre, gülümseyen yüzleri diğer yüzlere kıyasla daha çekici buluyoruz6. Gülümseyen insanları gördüğümüzde, gülümsemelerini bize karşı pozitif bir tutum olarak değerlendirip biz de o insanlardan hoşlanıyoruz ve onlara daha pozitif bir tutumla yaklaşıyoruz. Bu sebeple siz de daha çok gülümseyerek insanların sizden hoşlanmasını sağlayabilir ve iletişiminizi daha güçlü kılabilirsiniz.

İnsanlarla tanışmak ve arkadaş olmak için ilk adımı atmakta sorun yaşıyorsanız bu yöntemler sizin için çok faydalı olabilir. Fakat bu yöntemleri kullanırken ilişkilerinizde kendiniz olmayı da unutmayın. Samimi ve dürüst olamıyorsak eğer, arkadaşlıklar zaten ne işe yarar?

Yazan: Alper Günay

Düzenleyen: Dr.Gizem Sürenkök

Kaynaklar

[1] Tamir, D. (2012). Disclosing information about the self is intrinsically rewarding. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 109 (21).

[2]Waber, B. (2011). Understanding the Link Between Changes in Social Support and Changes in Outcomes with the Sociometric Badge. Archieve:dspace.mit.edu

[3]Peskin, M. (2004). Familiarity Breeds Attraction: Effects of Exposure on the Attractiveness of Typical and Distinctive Faces. Perception, 33 (2).

[4]Amodio, D. (2005). ‘Similarity breeds liking’ revisited: The moderating role of commitment. Journal of Social and Personal Relationships, 22 (6).

[5]Aronson, E., & Cope, V. (1968). My enemy’s enemy is my friend. Journal of Personality and Social Psychology, 8.

[6]Schoebi, D. (2015). Attuned to the positive? Awareness and responsiveness to others’ positive emotion experience and display. Motivation and Emotion, 39 (5).