Ayrı Dünyaların İnsanı Mıyız?

kategori

Yakın İlişkiler

Ayrı Dünyaların İnsanı Mıyız?

İlk insanlardan bu zamana, her toplumda ve koşulda var olmaya devam eden aşk, çoğumuzun yaşamının bir döneminde yaşadığı ya da yaşamaya dair bir bekleyiş içerisinde olduğu duygusal bir durum. Peki kime âşık oluyoruz? Çoğu zaman bu sorunun cevabı olarak aklımıza fiziksel olarak yakın olduğumuz insanlar gelebiliyor. Bu yakınlık sınıfta, işte ya da oturduğumuz mahallede oluşabiliyor. Genellikle benzer yerlerde bulunduğumuz insanlarla benzer kültürel özelliklere ve benzer dini inanışlara sahip oluyor, benzer bir dilden konuşuyoruz. Peki günümüz dünyasında bu şekilde aşık olmak mümkün mü?

Göçlerin artmasıyla birlikte çevremizdeki insanların farklı kültürlerden hatta belki ülkelerden geldiğini görebiliyoruz. Hatta belki de bu denklemdeki göç eden kişi biz oluyoruz ve kendimizi tamamen farklı bir kültürün içerisinde bulabiliyoruz. Hal böyleyken âşık olduğumuz insanların da bizden farklı kültürlerden gelmesi kaçınılmaz oluyor. Farklı kültürden birine âşık olmanın çok besleyici yönleri olduğu gibi zorlayıcı yönleri de olabiliyor. İşte bu zorlayıcı yönlerden birkaçı:

Eğer uluslararası bir aşkın içindeysek dil engeli bizim için kaçınılmaz bir zorluk olabilir. Partnerimizi gerçek anlamda anlamak, iletişim sorunlarımızı en aza indirmek ve sahip olduğumuz ilişkiyi iyileştirmek için partnerimizle ortak bir dile sahip olmamız oldukça önemli. Bir yandan da partnerimiz sayesinde yeni bir dil öğrenmek hem kendimiz hem de kariyerimiz için epey avantajlı olacaktır.

Kültürel farklılıklar yaşam tarzımızı, değerlerimizi ve kendimize koyduğumuz hedefleri başkalarından farklı kılabiliyor ve hayatlarımızı şekillendiriyor. Partnerimizin geldiği kültürü bilmek birçok konuda ortak paydada buluşmamıza yardımcı olabilir. Örneğin, partnerimizin içerisinde yetiştiği kültürde sık görülen inanış, adet, özel gün ve yemekler gibi özellikler hakkında bilgi sahibi olmak bizi onun hassas olduğu konulara dair bilgilendirebiliyor. Benzerlikleri olduğu kadar farklılıkları da paylaşmak ve olduğu gibi kabul etmek güçlü ve sağlıklı bir ilişki kurmak için ihtiyaç duyduğumuz en önemli şeylerden.

Partnerimizin başka bir ülkede olması durumunda ortaya çıkabilecek bir diğer durum ise saat farkı. Uluslararası çiftlerin aralarındaki mesafe bağ kurmalarını zorlaştırabiliyor. Ancak her iki tarafın da düzenli bir şekilde iletişim kurabilmek için gerçekçi bir program yapması arayı kapatmaya ve fiziksel engelleri aşmaya yardımcı olabiliyor.

Farklı kültürden biriyle ilişkide olduğumuzda kendimize zaman zaman “Biz ayrı dünyaların insanları mıyız?” sorusunu sorabiliriz. Ama bu soruyu aynı kültürden gelen çiftlerin de sorması gayet mümkün. Özetle, farklılıklarımızın bizi biz yapan şeyler olduğunu ve farklı kültürlerden gelmenin sağlıklı bir ilişki sürdürmeye engel olmadığını unutmamamız gerekiyor.relate-banner

https://theinternationalpsychologyclinic.com/in-love-with-a-foreigner-10-tips-on-how-to-make-your-multicultural-relationship-work/In Love with a Foreigner? 10 Tips on How to Make Your Multicultural Relationship Work, The International Psychological Clinic

Benzer yazılar

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.
Ron Hicks

Tartışsak da Beraberiz

Hiç tartışılmayan bir ilişki güzel olurdu, öyle değil mi? Aslında tam olarak öyle değil. Tartışmalar sağlıklı yapıldığında ilişkimize çok iyi geliyor. Gelin birlikte bakalım.

İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

Her aşk hikayesi farklı olsa da aşkı yeniden bulma deneyimlerimizdeki çoğu süreç ortak. Bunlardan dördünü sizin için listeledik!

Kaygı Flört Etmemize Engel Değil

Yüksek düzeyde kaygıya veya kaygılı bağlanma stiline sahip olmak zaman zaman kendimizi sabote etmemize ve geçmişteki olumsuz deneyimlerimize saplanıp kalmamıza sebep olabiliyor. Peki kendimizi sabote etme halinin üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?
Ron Hicks, 1965

İlişkide Sadakatsizlik Yaşanması

Romantik ilişkilerin sonunu getiren en temel sebeplerden biri olan sadakatsizlik nasıl gerçekleşir? Herhangi biri aldatılmaktan sorumlu olabilir mi?

“Her şeyi son ana bırakıyorum.” Peki ya yaşamayı?

Ertelemek kronik ve otomatik bir hale geldiğinde bizim için zararlı bir davranış haline gelebiliyor. Kendimizi yalnızca görevlerimizi değil aslında yaşamın kendisini ertelerken bulabiliyoruz.

İlişkimize Zarar Veren 7 Düşünce Kalıbını Nasıl Değiştiririz?

Zihnimizde dönen bazı düşünce kalıpları partnerimizle aramızda çatışmalar ve hatta ayrılıklar yaşamamıza sebep olabiliyor. Gelin birlikte bize ve ilişkimize zarar veren bu düşünce kalıplarına ve bu kalıpları nasıl değiştirebileceğimize bakalım.

Hep Siz Mi Özür Diliyorsunuz?

Özür dilemek ilişkilerimizi olumlu bir şekilde etkilese de gereğinden fazla özür dilediğimizi fark ettiğimiz noktada durup düşünmemiz hem kendimiz hem de ilişkimiz için daha sağlıklı oluyor.

Acilen Sevgili Aranıyor!

Online dating uygulamalardan tanıştığımız kişileri çok hızlı bir şekilde tanıyıp ardından hemen buluştuğumuz bu dönemin artıları ve eksileri neler olabilir?

footer