Hayatınızda Drama Oluşmasından Kaçınmanın 5 Yolu

Yakın İlişkiler

Hayatınızda Drama Oluşmasından Kaçınmanın 5 Yolu

Hepimiz hayatta inişler ve çıkışlar yaşıyoruz ancak bazı kişilerin hayatı sürekli drama ile çevrili olabiliyor. Bu durum da sağlıklı ilişkiler kurmayı zorlaştırabiliyor. Psikiyatrist Abigail Brenner; "Kendinize başkalarının dramalarına derinden dahil olmanıza izin verdiğinizde sonunda acı çekebilirsiniz. Sonunda başkalarını ve onların başına gelenleri kendilerinden daha fazla önemsemeye başlayabilirsiniz. Başkalarının sorunlarını düzeltmek veya çözmek sizin sorumluluğunuz değil." diyerek bu durumu özetliyor. Peki hayatınızdan dramayı nasıl uzak tutabilirsiniz?
  1. İlişkilerinizi değerlendirin. Kimin gereğinden fazla ilgi ve dikkat istediğini fark edin.
  2. Başkalarıyla nasıl etkileşim kurduğunuzu gözden geçirin. Herhangi bir olaya ya da konuşmaya müdahil olmadan önce dinleyin ve gözlemleyin.
  3. Kendi hayatınıza daha fazla odaklanın. Boş zamanlarınızı daha çok kendinizi geliştirmek adına kullanmaya çalışın.
  4. Sınırlarınızı belirleyin. Başkalarının yaşadığı her probleme siz koşamazsınız. Bir duruma dahil olmadan önce sınırlarınız olduğunu kendinize ve karşı tarafa hatırlatın.
  5. Etkili stratejiler geliştirin. Biri sizi hayatındaki dramalara sürüklediğinde tarafsız kalmaya çalışın.

Bu gönderi @psych_today adlı hesabın "5 Ways to Avoid Drama in Your Life" adlı gönderisinden derlenmiştir.

Benzer yazılar

Filmler İlişkilere Bakış Açımızı Nasıl Etkiliyor?

Hep o filmlerde gördüğümüz, partnerlerin birbirleri için türlü fedakarlıklar yaptıkları aşklar... Gerçek hayatta bir karşılıkları var mı?