İlk Görüşte Aşk Mı, Arkadaşlıktan Doğan Aşk Mı?

kategori

Yakın İlişkiler

İlk Görüşte Aşk Mı, Arkadaşlıktan Doğan Aşk Mı?

Partnerinizi ilk gördüğünüz anda ondan etkilendiğinizi hissettiniz mi? Yoksa, partnerinizi uzun zamandır tanıyordunuz ve bir gün daha farklı bir şekilde mi görmeye başladınız?

Araştırmalar, sağlıklı ilişkilerin genellikle sağlıklı arkadaşlıklar ile başladığını ortaya koyuyor. Çalışmalara göre, romantik bir ilişkide başlamadan önce arkadaş olan partnerler, birbirlerini tanımak için daha fazla zaman harcamış oluyor ve "ilk görüşte aşık olan" çiftlere göre, kişilik yapıları daha fazla benzerlik gösteriyor. Bu sayede, ilişkilerinde daha fazla uyum ve daha az ilişki çatışması görülüyor.

Yapılan bir araştırmada, ilk görüşte aşık olan partnerlerin duygusal açıdan istikrar, özerk olma ve dışadönüklük seviyeleri açısından daha farklı kişiliklere sahip olduğu görülüyor. Fakat bu durum, ilk görüşte aşık olan partnerlerin öncesinde arkadaş olan partnerlere göre daha düşük kaliteli ilişki yaşamalarına neden olmuyor. Çünkü, farklı kişiliklere sahip partnerlerin ilişkinin başında daha yüksek tutku yaşadıkları görülüyor. İlişki kalitesi ile kişilik uyumsuzlukları arasındaki olumsuz ilişki daha yüksek tutku seviyesi ile telafi edilebiliyor.relate-banner

Barelds, D. P., & Barelds-Dijkstra, P. (2007). Love at first sight or friends first? Ties among partner personality trait similarity, relationship onset, relationship quality, and love.Journal of Social and Personal Relationships,24(4), 479-496.

Benzer yazılar

Munch - Seated Male Nude in the Forest

Partnerler Arasındaki Cinsel İstek Farklılığı İlişkinin Sonu mu?

Partnerlerin cinsel istek seviyeleri farklı olursa bu durum ayrılıkla sonlanmak zorunda mı? Yoksa bir çözüm yolu bulunabilir mi? Cevapları yazımızda!

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.
Ron Hicks

Tartışsak da Beraberiz

Hiç tartışılmayan bir ilişki güzel olurdu, öyle değil mi? Aslında tam olarak öyle değil. Tartışmalar sağlıklı yapıldığında ilişkimize çok iyi geliyor. Gelin birlikte bakalım.

İkinci Kez Aşık Olmanın Bize Getirdikleri

Her aşk hikayesi farklı olsa da aşkı yeniden bulma deneyimlerimizdeki çoğu süreç ortak. Bunlardan dördünü sizin için listeledik!

Kaygı Flört Etmemize Engel Değil

Yüksek düzeyde kaygıya veya kaygılı bağlanma stiline sahip olmak zaman zaman kendimizi sabote etmemize ve geçmişteki olumsuz deneyimlerimize saplanıp kalmamıza sebep olabiliyor. Peki kendimizi sabote etme halinin üstesinden gelmek için neler yapabiliriz?
Ron Hicks, 1965

İlişkide Sadakatsizlik Yaşanması

Romantik ilişkilerin sonunu getiren en temel sebeplerden biri olan sadakatsizlik nasıl gerçekleşir? Herhangi biri aldatılmaktan sorumlu olabilir mi?

İlişkimize Zarar Veren 7 Düşünce Kalıbını Nasıl Değiştiririz?

Zihnimizde dönen bazı düşünce kalıpları partnerimizle aramızda çatışmalar ve hatta ayrılıklar yaşamamıza sebep olabiliyor. Gelin birlikte bize ve ilişkimize zarar veren bu düşünce kalıplarına ve bu kalıpları nasıl değiştirebileceğimize bakalım.

Acilen Sevgili Aranıyor!

Online dating uygulamalardan tanıştığımız kişileri çok hızlı bir şekilde tanıyıp ardından hemen buluştuğumuz bu dönemin artıları ve eksileri neler olabilir?

Kalıcı İlişkilerin Temel Özellikleri

Kalıcı romantik ilişkiler ve arkadaşlıklar kurmak imkânsız değil! İşte kalıcı ve sağlıklı romantik ilişkilerin ve arkadaşlıkların en önemli 5 özelliği.

footer