Mutluluğumuzun Çevremizdeki İnsanlarla Ne İlişkisi Var?

kategori

Yakın İlişkiler

Mutluluğumuzun Çevremizdeki İnsanlarla Ne İlişkisi Var?

Yaklaşık 5000 kişiyle yapılan ve 20 yıl süren bir araştırma, insanların mutluluklarının, çevrelerindeki sosyal ağ ile oldukça bağlantılı olduğunu gösteriyor. Peki çevremiz derken tam olarak kimleri kast ediyoruz? Bir nevi küme küme yayılan mutluluk ya da mutsuzluk, üçüncü dereceden tanıdıklarımıza (arkadaşımızın arkadaşının arkadaşı) kadar uzanabiliyor. Etrafında fazlasıyla mutlu insanlar olan ve aynı zamanda da bu sosyal ağın tam merkezinde bulunan kişiler, gelecekte daha da mutlu olmaya aday kişiler oluyor. Çevremizdeki bu insanlara ne kadar yakın yaşadığımız da mutluluğumuz açısından kritik bir nokta. Öyle ki, sosyal ağımızı oluşturan bu insanlardan mutlu olanlarla coğrafi açıdan ne kadar yakında yaşıyorsak mutlu olma olasılığımız da o oranda fazla oluyor. O halde, mutluluk bulaşıcıdır diyebilir miyiz?relate-banner

Fowler, J. H., & Christakis, N. A. (2008). Dynamic spread of happiness in a large social network: longitudinal analysis over 20 years in the Framingham Heart Study. BMJ, 337, a2338.

Benzer yazılar

Her Zaman Mutlu Olmak Zorunda Değiliz!

Her duygunun hayatımızda bir yeri, görevi ve işlevi olsa da en çok mutluluk hakkında konuşuyor ve en çok mutlu hissetmek istiyoruz. Oysa, mutlu hissetmemek de mutlu hissetmek kadar normal.
Carol in Love - Orchidof Antinous

Seks Bağımlılığı

Aktif bir cinsel hayat seks bağımlılığı anlamına gelmiyor. Dikkat edilmesi gereken nokta: Cinsel hayat sosyal hayatı olumsuz etkiliyor mu?
Lorraine Christie

Mutlu çiftler aynı zamanda mutluluk saçan ebeveynler midir?

Partneriniz tarafından sevilmek ve partnerinizi sevmek sizi daha mutlu, daha neşeli biri yapıyor ve bu mutluluk bulaşıcı.
Mr and Mrs Andrews - Thomas Gainsborough

Bizim için Anlamlı Bir İşte Çalışıyor Olmak

Bizim için anlamlı bir işe sahip olmamız için amaçlarımızın, değerlerimizin ve zevklerimizin işimizle örtüşüyor olması gerekiyor.
Walk - Marc Chagall

Ayrılık Sonrası Seks

Ayrılma sonrası seksin nedenleri, cinsiyetler arası genel farklılıkları ve etkilerini öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.
Meisje Aan Tafel - Hans Versfelt

Çocukların Ev Ödevlerinde Ebeveynlerin Rolleri

Çocuklar ev ödevlerini bitirmeye karşı isteksiz olabiliyor. Ebeveyn olarak ödev zamanlarında çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz?
Paysage au Couple - Henri-Jean Guillaume Martin

Partner ile Açık İletişim Kurmak

Partnerinizle bazı konuları konuşmaktan kaçındığınızı ya da konuşmayı ertelediğinizi hissediyor musunuz? Çözümü yazımızda bulabilirsiniz.
Little Miss Sunshine (2006)

Size ve Çevrenize Mutluluk Bulaştıracak Filmler

Hepimizin kimi zaman hayattan bir miktar uzaklaşarak bolca kahkaha atmaya ihtiyacı oluyor. Bu liste de o anların adeta bir kurtarıcısı!
On the Cliffs - Dame Laura Knight

Sosyal Destek Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Bizi önemseyen, başımıza kötü bir şey geldiğinde sığınabileceğimiz insanların, hatta tek bir insanın dahi olması bize iyi geliyor!

Duygu tezatlığı sağlığımıza hiç iyi gelmiyor.

Kötü giden bir ilişki içerisinde olmak mı, yoksa hiç ilişkimizin olmaması mı bize daha iyi geliyor? Çalışmalara bakalım!

footer