Partnerin Kokusuyla Uyumak Uyku Kalitesini Artırıyor.

kategori

Yakın İlişkiler

Partnerin Kokusuyla Uyumak Uyku Kalitesini Artırıyor.

Koku, kişiler üzerinde cinsel çekicilik, korku ya da psikolojik rahatlık uyandırmak gibi güçlü etkilere sahip olabiliyor. Kokunun insanlar üzerindeki etkisi çok küçük yaşlarda başlıyor. Yeni doğan bebeklerin yönlerini annelerin kokusuna doğru çevirdiği ve bu kokuyla rahatladıkları biliniyor. Peki, aynı davranışı gelecekte romantik partnerlerimiz için de gösteriyor muyuz?

Araştırmalar, partnerin kokusunun hissedilen stresi azaltabileceğini ve güven duygusu yaratabileceğini gösteriyor. Stres ve dolayısıyla tetikte olma durumunun uyku kalitesini azalttığı düşünüldüğünde partnerin kokusuyla uyumak uyku adına bir fayda yaratır mı? Bu soruyla yola çıkan araştırmacılar, katılımcılara partnerlerinin kokusunu taşıyan tişörtler vererek onlardan bu tişörtlerle uyumalarını istiyorlar.

Araştırmanın sonucu gösteriyor ki, kişiler partnerlerinin kokusuyla uyuduklarında uyku kaliteleri artıyor. Bu etki aynı zamanda kişiler partnerlerinin kokusuyla uyuduklarını düşündüklerinde de gözlemleniyor. Bunlara ek olarak, kişiler partnerlerinin kokusunu kokladıklarını düşündüklerinde aynı zamanda daha iyi uyuduklarını da düşünüyorlar.

Sonuç olarak, özellikle partnerlerinden ayrıyken uyku problemi yaşayan kişilerin partnerlerinin kokusuyla uyuduklarında uyku kalitelerini artırabileceği görülüyor.relate-banner

Hofer, M. K., & Chen, F. S. (2020). The Scent of a Good Night's Sleep: Olfactory Cues of a Romantic Partner Improve Sleep Efficiency. Psychological Science, 31(4), 449-459.

Benzer yazılar

Domenico Ronca – Jealousy

Kıskançlık romantik ilişkiler için sağlıklı olabilir mi?

Kıskançlık doğru zamanda ortaya çıktığında ve doğru yönetildiğinde romantik ilişkilerimizdeki tatmini, güveni ve bağlılığı artırabiliyor.
Muhammad Suleman - Souls of Sunshine

Kendimizle ilişkimiz romantik ilişki memnuniyetimizi olumlu etkiliyor!

Öz şefkat, duygusal zeka ve farkındalık gibi kendimizle olan ilişkimize dair kavramlar romantik ilişki memnuniyetimize etki edebiliyor.
Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Araştırmalar mizahın partner seçiminde yer alan faktörlerden biri olduğunu gösteriyor. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, insanları daha çekici kılıyor
Lionel Le Jeune - Indian Summer

Daha Motive Hissetmeniz Mümkün!

Uzun süredir motivasyonsuz ve amaçsız hissediyor, günlerinizin durağan ve birbirinin aynısı gibi geçtiğini düşünüyorsanız languishing yaşıyor olabilirsiniz.
Mary Cassatt - Summertime

FOMO: Bir Şeyleri Kaçırma Korkusu

Arkadaşlarımızın davet edilmediğimiz buluşmalardan fotoğraflarını görmek ya da işsizken bir arkadaşımızın işe başladığını görmek… Bunlar içine korku salıyor mu? Eğer evetse FOMO’dan muzdarip olabilirsin!
Sahara Novotna - Willing To Take Risks

Riskten Kaçınmanın Riski: Konfor Alanlarımız

Siz de konfor alanınızdan çıkmakta zorlanıyor ve bir türlü risk alamıyorsanız bu yazıdan ilham alabilirsiniz!
Munch - Seated Male Nude in the Forest

Partnerler Arasındaki Cinsel İstek Farklılığı İlişkinin Sonu mu?

Partnerlerin cinsel istek seviyeleri farklı olursa bu durum ayrılıkla sonlanmak zorunda mı? Yoksa bir çözüm yolu bulunabilir mi? Cevapları yazımızda!

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.
Ron Hicks

Tartışsak da Beraberiz

Hiç tartışılmayan bir ilişki güzel olurdu, öyle değil mi? Aslında tam olarak öyle değil. Tartışmalar sağlıklı yapıldığında ilişkimize çok iyi geliyor. Gelin birlikte bakalım.

footer